Dodany: 28.04.2019 15:11|Autor: MD11DC10

Pola chwały - bitwy wojsk polskich z rosyjskimi w kampanii 1830-1831

Przewodnik po polach bitew powstania listopadowego został pierwotnie wydany w roku 1931 przez Wojskowe Biuro Historyczne. Książka, która wpadła mi w ręce, jest reprintem z roku 2011 (wyd. Łódź - Archeologia Militaris).

Książka pisana z wojskową precyzją, rozbudowany wstęp, a w nim krótkie streszczenie przebiegu powstania. Dalej jest podobnie, czyli "obszerne, ale zwięzłe" opisanie bitew z roku 1831 (taka pozornie nielogiczna terminologia wojskowa - tam, gdzie armia się zaczyna, tam logika ... itd., a w końcu oryginał pisany był przez historyków wojskowości :).

A zatem opisy bitew: pod Grochowem 25 lutego, pod Białołęką 24 i 25 lutego, pod Stoczkiem 14 lutego, pod Nową Wsią 19 lutego, pod Kurowem 3 marca, pod Wawrem 31 marca, pod Dębem Wielkim 31 marca, pod Iganiami 10 kwietnia, pod Tykocinem 21 maja, pod Ostrołęką 26 maja, pod Kazimierzem 18 kwietnia, pod Lubartowem 10 maja, pod Międzyrzecem i Rogoźnicą 29 sierpnia.

W osobnym rozdziale opisany został rosyjski szturm na Warszawę w dniach 6 i 7 września. Książka zawiera także rozważania autorstwa Sławomira Zygmunta Zielińskiego o zwłokach poległych żołnierzy na polach bitew, ich pochówkach i odkryciach w tym względzie.

Na końcu znajdują się plany bitew z okresu powstania listopadowego: pod Białołęką, pod Stoczkiem, pod Nową Wsią, pod Wawrem, pod Kurowem, pod Dębem Wielkim (dwie fazy bitwy), pod Iganiami (plan wstępny i po zakończeniu działań), pod Ostrołęką (plany trzech etapów bitwy), pod Kazimierzem, pod Lubartowem, pod Międzyrzecem.

REWELACYJNYM DODATKIEM do oryginalnego tekstu są współczesne opisy pól bitew - aktualne na rok reprintu, czyli 2011. Polecam.

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.