Dodany: 23.04.2019 19:19|Autor: MD11DC10

Skrót do "Ludu okolic Żarek..."

Książka napisana przez hobbystę jurajskiego - Janusza Kopcia - i wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w roku 1981 w ilości czterystu sztuk. 64. strony, a na nich 151. przypisów, bez ISBN, z tego co wiem niedostępna w bibliotekach.

Idealna dla tych, którzy jeszcze nie czytali książki Federowskiego pt. "Lud okolic Żarek, Siewierza i Pilicy, jego zwyczaje, sposób życia, obrzędy, podania, gusła, zabobony, pieśni, zabawy, przysłowia, zagadki i właściwości mowy", tom I - II, Warszawa, 1888-1889.

Przekazuje skrótowo treść, zakres terytorialny i przedmiotowy badań Federowskiego. Tym, którzy "Lud..." czytali dawno - pewnie przypomni najważniejsze punkty oryginału.

W książce kilka małych, czarno-białych zdjęć przedstawiających m. in. żarna, kołowrotki, stare chaty. Ponadto wykaz wsi obejmujący wiele z tych, które wchodzą w skład dzisiejszych powiatów: myszkowskiego i zawierciańskiego w woj. śląskim. Na kilku stronach także wiele wiadomości z życia Michała Federowskiego.

Przeczytany przeze mnie egzemplarz pochodzi z prywatnych zbiorów p. Zbigniewa Biernackiego (Częstochowa), któremu przy okazji dziękuję za udostępnienie.

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.