Dodany: 13.04.2019 16:03|Autor: Semm

Polecam

"Harda Horda" to zbiór dwunastu opowiadań autorstwa dwunastu polskich pisarek fantastyki – tych bardziej znanych i tych nieco mniej. Myślą przewodnią wszystkich tych tekstów jest przekraczanie granic, a każda z autorek interpretuje to hasło na swój sposób – jako przekraczanie granic w kontekście własnych zasad, legalności, czy też czasu lub przestrzeni. Dzięki temu otrzymujemy różnorodny zestaw opowiadań, stworzony przez współpracującą ze sobą grupę indywidualnych charakterów i stylów.

Przeczytałam tę książkę błyskawicznie – każde opowiadanie jest inne, każde ujmuje temat inaczej i przedstawia innych bohaterów i inny problem. Wszystkie te teksty są co najmniej dobre, niektóre wręcz rewelacyjne. Nie spotkało mnie tu żadne rozczarowanie, co jak na dwanaście różnych autorek jest naprawdę dużym sukcesem. To po prostu dobry zbiór. Szczególnie przypadła mi do gustu zemsta szykowana przez bohaterów Anety Jadowskiej oraz bohaterka, która przespała koniec świata, w wykonaniu Ewy Białołęckiej, a także rewelacyjny klimat w opowieści Marty Kisiel.

Polecam, to fajna antologia.

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.