Dodany: 17.03.2019 21:00|Autor: Roy2002

Czytatnik: uRoyenia

Potęga słowa

"Moim zdaniem w pięknie kryje się wiecz­ność — to właśnie miał na myśli Keats, pisząc: „Co piękne, cieszyć nigdy nie przestanie. Przyjmu­jemy ten wers do wiadomości, ale czynimy to tak, jak gdyby był on prawem bądź maksymą. Ja czasa­mi znajduję w sobie dość odwagi i nadziei, by my­śleć, że może to być prawda — i że chociaż wszyscy piszemy w czasie, uwikłani w jego okoliczności, przypadki oraz niepowodzenia, umiemy jednak stworzyć nieprzemijające piękno."

"Czym są w końcu słowa? Słowa to symbole naszych wspólnych wspomnień. Kiedy używam danego słowa, spodziewam się, że czytel­nicy posiadają pewne doświadczenia, związane z je­go znaczeniem. Jeśli tak nie jest, słowo to nic dla czytelnika nie znaczy. Uważam, że możemy jedynie czynić aluzje, próbując zmusić odbiorcę, by odwołał się do własnej wyobraźni. Jeśli okaże się odpowied­nio bystry, zadowolą go czyste napomknienia."

Szkoda, że nie miałem tego drugiego cytatu pod ręką, gdy dyskutowaliśmy ostatnio w pewnym gronie na temat ochrony czystości języka. Jak wiele konfliktów powstaje z powodu nieznajomości lub złego zrozumienia znaczeń...

Rzemiosło poezji: Wykłady fundacji Charlesa Eliota Nortona, 1967-1968 (Borges Jorge Luis) (ocena 5,5)