Dodany: 18.02.2019 16:48|Autor:

Książka: Dni bez końca
Barry Sebastian
Notę wprowadził(a): jolekp

Taką powieść pisze się tylko raz w życiu. Hipnotyzująca podróż przez piekło z powrotem na ziemię, gdzie, za sprawą wielkiej miłości, czekają nas dni bez końca.
Ignacy Karpowicz

Thomas McNulty, osierocony nastolatek, uciekając przed głodem panującym w Irlandii, dostaje się na statek do Ameryki. To tam, w Missouri, pozna przystojnego Johna Cole'a, z którym wspólnie będą zarabiać pieniądze przebrani za kobiety, a z czasem zaciągną się do wojska, przygarną indiańską dziewczynkę i stworzą dom będący odskocznią od żołnierskiej nędzy i obrazów śmierci, z którymi zetknęli się podczas bitew.

Bohaterowie dorastają wraz z krajem, który boleśnie formuje się na ich oczach - oraz z ich krwawym udziałem. Walcząc z Indianami, a potem w wojnie secesyjnej, zadają śmierć, często sami ledwo uchodząc z życiem. Jednak mimo że czasy ich młodości naznaczyła trauma wojennej pożogi, wspominać je będą jako te najszczęśliwsze.

Sebastian Barry (ur. 1955) - jeden z największych współczesnych pisarzy pochodzących z Zielonej Wyspy. Jego powieści dwukrotnie znalazły się w finale Nagrody Bookera ("A Long Long Way" w 2005 i "Tajny dziennik" w 2008 roku). Za "Tajny dziennik" otrzymał w 2008 roku prestiżową Costa Book Award. Kolejna jego powieść, "Po stronie Kanaanu", w 2011 roku znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Bookera, podobnie jak w 2017 roku najnowsza książka pisarza, "Dni bez końca". Za tę powieść po raz drugi otrzymał Costa Book Award, jako jedyny pisarz w historii.

[W.A.B., 2019]