Dodany: 03.02.2019 03:16|Autor:

Książka: Narodziny pigułki
Eig Jonathan
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

nota wydawcy


Gdy się spotkali po raz pierwszy w latach 50., Ameryka wchodziła w złotą erę. Na przedmieściach wyrastały dzielnice identycznych domów. Zadbane jak z żurnala żony witały swoich wracających z pracy mężów schłodzonym dry martini. Kingsley opublikował swój szokujący raport, z którego jasno wynikało, że społeczeństwo nie jest tak purytańskie, jak się wszystkim wydawało.

Ona – Margaret Sanger, legendarna założycielka ruchu na rzecz kontroli urodzeń, a przede wszystkim jedna z najgłośniejszych orędowniczek przyjemności seksualnej. On – Gregory Pincus, naukowiec outsider, wydalony z Harvardu wizjoner zajmujący się badaniem rozmnażania ssaków. W ciągu kolejnej dekady dołączyli do nich także Katharine McCormick, arystokratka nonkonformistka, liderka ruchu walczącego o prawa kobiet i właścicielka odziedziczonej po mężu fortuny, a także charyzmatyczny lekarz ginekolog John Rock, który szyk hollywoodzkiego aktora filmowego łączył z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami, a głęboki katolicyzm z przekonaniem, że "wiara jest marną uczoną".

Ta czwórka w ciągu dekady doprowadziła do jednego z najradykalniejszych przełomów społecznych – wynalazła pigułkę antykoncepcyjną i pozwoliła milionom kobiet na porzucenie roli opiekunki domowego ogniska, a przede wszystkim dała im możliwość ochrony zdrowia i samodzielnego podejmowania decyzji o życiu seksualnym. Dokonali tego pomimo oporu wpływowych instytucji, bez rządowych pieniędzy i bez szczególnego wsparcia ze strony koncernów farmaceutycznych.


"Narodziny pigułki" to błyskotliwa opowieść o buntownikach, którzy dowiedli, że dzięki niekonwencjonalnemu myśleniu i głębokiej wierze w swoje racje można zmienić najbardziej podstawowe założenia społeczne. To także opowieść o Ameryce, która porzuciła gorset i z entuzjazmem weszła w wyzwolone lata wolnej miłości.


Poruszając się błyskotliwie po historii medycyny i kultury, Eig pokazuje, że wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej było trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać.
"The New York Times"

Opowieść Eiga o postępie naukowym i przemianach społecznych wciąga niczym najlepsza powieść.
Molly Langmuir, "Elle"

Fascynująca książka. Autor łączy historię medycyny z historią kultury, opowieść o rozwoju branży farmaceutycznej z opisem przemian politycznych, a całość uzupełnia anegdotami z życia wynalazców pigułki. Przemienia tym sposobem zapis dziejów rozwoju nauki w trzymającą w napięciu historię pełną barwnych bohaterów. To znakomita i wciągająca opowieść.
Alan W. Petrucelli, Examiner.com

Wnikliwe spojrzenie na rozwój współczesnej medycyny i etyki, a zarazem błyskotliwy opis tego, jak kwestia praw reprodukcyjnych kobiet wpleciona jest w naszą kulturę – często w niepokojący i pełen sprzeczności sposób.
Ashley Nelson, "San Francisco Chronicle"

Kiedy ustawy i sądy grożą ograniczeniem dostępu do cudów nauki i odkryć medycyny, lektura tak olśniewającej i mistrzowskiej książki jak "Narodziny pigułki" jest absolutnie niezbędna.
Kate Manning, "The Washington Post"

Jedną z największych zalet tej książki – osiągniętą dzięki świetnemu wyborowi głównych bohaterów – jest ukazanie tego, jak ciężko jest dokonać prawdziwych zmian w społeczeństwie.
Margaret Talbot, "The New Yorker"

[Wydawnictwo Czarne, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 119
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: