Dodany: 28.01.2019 10:58|Autor:

Książka: Grupy
Oyster Carol K.
Notę wprowadził(a): Rosco

Analiza procesów grupowych jest ważna i potrzebna choćby z tego powodu , że jedynie zdobywając wiedzę o grupach, możemy poznać własne jednostkowe miejsce w świecie i społeczeństwie. Każdy z nas jest ogniwem w sieci wzajemnie powiązanych grup. Odpowiednia perspektywa patrzenia na siebie sprowadza się do formułowania definicji swojej osoby oraz określania zadań i wyzwań, które muszą być realizowane w kontekście powiązań i relacji grupowych. W życiu jest niewiele obszarów , które nie pozostają w bezpośredniej zależności od wartości , przekonań i norm oraz od działań grupy i jej członków. Mimo głoszonej przez społeczeństwa indywidualistyczne wyższości jednostki nad grupą wszyscy pędzimy swój żywot ujęci w ramy wszechobecnych , a czasem nawet wszechwładnych grup. Książka Carol Oyster to najlepszy z dotychczas napisanych podręczników o grupach. Autorka zapoznaje nas z nowym podejściem psychologii do zagadnienia grup społecznych, a czyni to w sposób równie zajmujący co przystępny i równie dowcipny co naukowo poprawny. Podczas lektury "słychać" ciepły i łagodny głos nauczyciela, który prowadzi uczniów w sferę nowych doświadczeń i głębszego poznania oraz- jak doświadczony dydaktyk postępować powinien - ilustruje wiedzę rozbudzającymi ciekawość przykładami. Dlatego znajdziemy tu zarówno twierdzenia wypowiadane z pozycji wydarzeniach opisywanych autorytetu naukowego, jak i historie zabarwione humorem oraz wzmianki o znanych ludziach czy wydarzeniach opisywanych na pierwszych stronach gazet.

[Zysk i S-ka, 2002]