Dodany: 27.01.2019 13:06|Autor:

Książka: Świat sprzed #MeToo
Grossmann Agnès
Notę wprowadził(a): Rosco

Ta książka ujawnia sposób traktowania kobiet w kulturze masowej: w reklamie, filmie, zdjęciach, a nawet ilustracjach bajek.

100 szokujących scen, które już nigdy nie będą możliwe!

W październiku 2017 roku ruch #MeToo wstrząsnął światem. Wybuch miał epicentrum w Hollywood wraz z ujawnieniem sprawy Weinsteina, potem fala uderzeniowa objęła kilkadziesiąt krajów i pozwoliła dojść do głosu kobietom krzywdzonym za społecznym przyzwoleniem. Odtąd upokarzanie i znęcanie się nad ciałem kobiety jest już niedopuszczalne. Kobiety na całym świecie nie chcą dłużej pozwalać, by ich ciało traktowano jak przedmiot, jak obiekt seksualny.

Ta książka przedstawia wizerunki kobiet w kulturze masowej – w reklamie, filmie, fotografii, ilustracjach książek, w bajkach dla dzieci - od lat 50. XX wieku do dziś. Wizerunki dziś nie do zaakceptowania. A jednak te szokujące zdjęcia, plakaty, obrazy i fotosy odzwierciedlają sposób traktowania kobiet przed październikiem 2017 roku.

Świat sprzed #MeToo usiłuje zrozumieć mechanizmy kulturowe i obyczajowe, które pozwoliły tysiącom Harveyów Weinsteinów na oczach wszystkich postępować jak drapieżca seksualny.

Agnès Grossmann to francuska dziennikarka i autorka telewizyjnych filmów dokumentalnych. Jest również autorką książek poświęconych zmieniającemu się wizerunkowi kobiety w różnych okresach historycznych.

[Amber, 2019]