Dodany: 28.12.2018 18:58|Autor:

Kto z nas nie chciałby być zdrowy? Fit trenerzy, żywieniowi celebryci i guru czystego jedzenia obiecują nam niemal wieczne życie dzięki cudownym dietom, superżywności i oczyszczającym detoksom. Sęk w tym, że ich teorie to nie tylko bzdury, ale i poważne zagrożenie dla zdrowia. Czas przyjrzeć się temu uważnie i odzyskać zdrowy rozsądek w kwestii jedzenia.

Anthony Warner jest profesjonalnym kucharzem i blogerem. Regularnie współpracuje z "New Scientist" i portalem The Pool, a jego blog cytowano na łamach m.in. "The Guardian", "The Mail on Sunday", "The Telegraph". Mieszka w Nottinghamshire. Publikuje na blogu angry-chef.com, a można go też śledzić na Twitterze: @One_Angry_Chef.

"Branża zdrowej żywności oszalała, ale w końcu doszło do przebudzenia. Wściekły Kucharz walczy w pierwszym szeregu, strzelając faktami i roznosząc w pył »teorie« blogerów wellness za pomocą rzetelnej nauki".

Gizzi Erskine

"Powszechna wiedza o zdrowym odżywianiu tonie w mroku przesądów, mylnych intuicji, teorii spiskowych i wyssanych z palca bajek. Ten wyzywający i inteligentnie skonstruowany manifest przywraca zdrowy rozsądek podejściu do jednej z największych życiowych przyjemności".

Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harwardzkim

"Bez paniki - to tylko gluten! Wściekły Kucharz obnaża kulisy mód kulinarnych i gigantycznego przemysłu manipulującego naszymi fobiami. Oskarża stojące za tym pseudoautorytety. Rzućcie fałszerzom prawdy wyzwanie! Teraz niech oni gotują się ze złości".

Daria Pawlewska, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu kulturalno-kulinarnego "KUKBUK"

"Gdyby nie to, że Boga nie ma, podziękowałbym mu za Wściekłego Kucharza, który w swojej kapitalnej książce krok po kroku bezlitośnie rozprawia się z żywieniowymi modami, pseudonaukowymi mitami, kłamstwami dotyczącymi odżywiania i bzdurami na temat »czystego jedzenia«. W dodatku robi to w sposób, który wszystkich tak zwanych dietetycznych guru powinien przyprawić o rumieniec wstydu".

Jay Rayner, dziennikarz

"Orzeźwiająca i zabawna tyrada wymierzona przeciwko idiotyzmom i szkodliwym skutkom wszelkich cudownych diet. Jeśli kiedykolwiek czuliście pokusę, żeby spróbować »detoksu« albo »czystego jedzenia«, ta książka jest dla was. Owszem, Wściekły Kucharz nieźle się wkurzył, ale poza tym stara się zawrócić nas z drogi szaleństwa - odwieść od przekonania o mocy superżywności, uwolnić od poczucia winy i przywrócić nam prawdziwą radość z jedzenia".

Bee Wilson, autorka "This Is Not A Diet Book" oraz "First Bite"

[Buchmann, 2018]