Dodany: 2018-11-15 11:35|Autor: dot59

Autor: Wiadomości

2 osoby polecają ten tekst.

Akcja czytelnicza Czytaj PL


Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Inkunabułów”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Inkunabułów” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL. Włączając się w nią czynnie, można stać się właścicielem czytnika e-booków, smartfona czy czytelniczej koszulki z limitowanej serii. Ale wśród „Krzewicieli Inkunabułów” nie ma przegranych.

Raporty Biblioteki Narodowej od lat pokazują, że ludzie chętniej sięgają po książki, gdy mają do nich dostęp i... gdy wiedzą, że ludzie w ich otoczeniu też je czytają. Z tego powodu organizatorzy akcji Czytaj PL zachęcają wszystkich, by w czasie trwania akcji drukowali i rozwieszali plakaty Czytaj PL umożliwiające wypożyczenie bestsellerów wprost na swojego smartfona. W ten sposób nie tylko ułatwią innym do nich dostęp, ale też pokażą swoim znajomym w szkole, w pracy, w mieście, na wsi, bloku, domu czy kamienicy, że zapaleni czytelnicy są wśród nich!

Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu „Krzewiciele Inkunabułów” jest proste: należy wydrukować plakat pobrany ze strony CzytajPL.pl. Następnie wystarczy powiesić plakat akcji w swojej miejscowości, w możliwie najlepiej widocznym miejscu, w którym będzie miało do niego dostęp jak najwięcej osób. Może to być stołówka w miejscu pracy, osiedlowa biblioteka albo słup ogłoszeniowy. Tym samym uczestnik podzieli się dostępem do książek z innymi – na każdym plakacie umieszczono kod QR pozwalający na darmowe wypożyczanie 12 bestsellerowych e-booków. Ostatni krok to sfotografowanie wyeksponowanego plakatu i zgłoszenie zdjęcia do konkursu poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie:

https://app.smartsheet.com/b/form/86eb0075e6204878972421a4a4484663

Zdjęcie wywieszonego plakatu należy zgłosić za pomocą formularza do 30 listopada. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie mogą wypełnić dowolną ilość zgłoszeń. Każdy uczestnik konkursu po przesłaniu zdjęcia otrzymuje kod rabatowy obniżający cenę e-booków nieobjętych innymi promocjami o 40 procent (pięciokrotnego wykorzystania). Na zwycięzców czekają: 50 sztuk wyjątkowych czytelniczych koszulek z ilustracjami Pawła Króla, 3 smartfony Huawei, 3 bony na e-booki od Woblink.com (o wartości 500 zł, 250 zł i 100 zł), czytnik PocketBook Touch Lux 4 oraz czytnik PocketBook Basic Lux 2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia na fanpage’u CzytajPL.

W zeszłym roku uczestnicy konkursu zgłosili niemal 200 plakatów rozwieszonych w Polsce i za granicą. To dzięki nim akcja została rozszerzona na 6 kolejnych krajów (w tym Indie, Japonię i Australię), ale także inne kontynenty!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcja Czytaj PL opiera się na dwóch prostych zasadach. Po pierwsze, aby zachęcić do czytania, nie wystarczy o nim mówić, trzeba udowodnić, że każdy może znaleźć książkę dla siebie. Dlatego nie chodzi tylko o ułatwienie dostępu do książek, ale należy dobrać lektury dostosowane do upodobań konkretnych odbiorców oraz umożliwić im wygodne czytanie. Większość z nas korzysta ze smartfonów czy tabletów, dlatego organizatorzy akcji otwierają dostęp do publikacji za pomocą tych urządzeń. Po drugie, ludzie czytają książki, kiedy wiedzą, że ich znajomi też po nie sięgają. Od lat potwierdzają to raporty Biblioteki Narodowej. Dlatego każdy, kto weźmie udział w akcji Czytaj PL, może zaprosić do niej kolejne 5 osób, by i one mogły cieszyć się doskonałą lekturą.

W tym roku na siedmiu tysiącach nośników znalazły się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, nagrodzonej niedawno prestiżową Man Booker International Prize, to zaskakujące i nieprzewidywalne historie, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej to jedna z najgłośniejszych i – jak piszą krytycy – najlepszych biografii ostatniego czasu. Na fanów kryminału czekają powieści Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza. Miłośnicy literatury kobiecej będą mogli za darmo przeczytać „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej, a młodzi wielbiciele fantasy – pierwszy tom „Zwiadowców” Johna Flanagana.

Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie CzytajPL.pl.

Akcja Czytaj PL już po raz szósty organizowana jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz platformę Woblink.com. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki.

Akcja Czytaj PL jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

5. Wojciech Chmielarz „Cienie”

6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

7. Remigiusz Mróz „Hashtag”

8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”

12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink; partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Znak, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, Czwarta Strona, Wydawnictwo Jaguar, Smak Słowa, Wydawnictwo Videograf

Miasta partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavík

Pozostałe miasta, w których będą rozwieszone plakaty akcji Czytaj PL: Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Dusseldorf, Gdańsk, Katowice, Kijów, Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości

Szczegółowy regulamin konkursu: akcja.czytajpl.pl/konkurs_krzewiciele.pdf

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: lachus77 2018-11-16 12:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Teraz każdy może stać s... | Wiadomości
Jak wydrukować plakat?
Użytkownik: agnesines 2018-11-16 13:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wydrukować plakat? | lachus77
Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: http://czytajpl.pl/2018/11/09/zostan-krzewicielem-inkunabulow-konkurs/
Użytkownik: agnesines 2018-11-16 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Teraz każdy może stać s... | Wiadomości
Proszę zmienić nazwę konkursu w nagłówku (zamiast Czytam PL powinno być Czytaj PL).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: