Dodany: 07.09.2010 22:54|Autor: Pok

Książka: Mózg: Nieoficjalny podręcznik
MacDonald Matthew

Idealny podręcznik

Gdybym miał dać opis w kilku słowach, to określiłbym tę książkę jako niezwykle skondensowaną porcję podstawowej wiedzy o mózgu i naszych zachowaniach. Wyjątkowo ciekawą i praktyczną, należałoby jeszcze dodać. Co prawda ja zetknąłem się już wcześniej z dużą ilością zawartych w niej informacji, ale dla osoby niewiedzącej, co to jest synapsa czy hipokamp będzie stanowić znakomite źródło przystępnej wiedzy. Dla mnie była świetnym przypomnieniem, a i dowiedziałem się paru nowych rzeczy.

Przed zakupem obawiałem się, że może być trochę zbyt prosto napisana, ale na szczęście się myliłem, autor nie stroni od podstawowego nazewnictwa, wyjaśniając na bieżąco każde słowo. Głównym jego celem było przekazanie jak największej ilości informacji o mózgu i psychologii w możliwie jak najprostszy sposób. Udało mu się znaleźć złoty środek, a to się rzadko zdarza. Jedynym minusem jest brak przypisów albo chociaż listy książek godnych polecenia dla pogłębienia wiedzy (czasem tylko podawane są tytuły opisujące pewne ciekawe przypadki).

Ogólnie czuję się mile zaskoczony. Aż chciałoby się krzyknąć - Tak powinny wyglądać podręczniki do nauki!

Użytkownik: jakozak 09.09.2010 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdybym miał dać opis w ki... | Pok
To znaczy, jak prosto?
Ja wiem, co to jest mózg i do czego mniej więcej służy.
Temat mnie zainteresował, ale może miarą dla polecenia mi tej książki będzie to, że Kruchy dom duszy okazał się dla mnie za szczegółowy, a przez to za skomplikowany.
Czy mogę zatem próbować przeczytać wymieniony przez Ciebie tytuł?
Użytkownik: Pok 01.10.2010 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: To znaczy, jak prosto? J... | jakozak
Na wstępie chciałbym przeprosić, że tak późno odpowiadam, ale nie zauważyłem komentarza.

Nie czytałem Kruchego domu duszy, ale jeśli w miarę orientujesz się jak funkcjonuje mózg, to na pewno możesz brać. Zresztą, nawet osoby niewiedzące praktycznie nic poza tym, że mózg służy do myślenia powinny tu się odnaleźć. Jak sam tytuł wskazuje jest to podręcznik i jego celem jest właśnie nauczenie nas podstaw jego funkcjonowania. Wszystko jest niezwykle przejrzyście i konkretnie napisane, więc nawet jak nie zapamiętasz nazw wszystkich obszarów mózgu, to na pewno sporo wyniesiesz z lektury. Książka prędzej okaże się zbyt prosta, niż zbyt skomplikowana i trudna w odbiorze.

Jeśli interesuje Cię funkcjonowanie i sposób działania mózgu, to jak najbardziej powinieneś przeczytać. Dowiesz się dużo ciekawych rzeczy, bez potrzeby łamania sobie głowy na ciężkim słownictwie.