Dodany: 18.09.2018 16:34|Autor: antypater

Opowieść o kolejnej duńskiej Ekspedycji na Bliski Wschód i nie tylko.

Duńskie ekipy badawcze, co prawda nie tak często jak inne, wybierały się na Bliski Wschód celem dokonania róznych odkryć naukowych. Niemniej jednak, to właśnie potomkom wojowniczych ludzi północy przypadły w organizacji i przeprowadzeniu dwie, nieco odległe od siebie w czasie, ekspedycje badawcze na różne tereny Bliskiego Wschodu. Jedna z tych ekspedycji, która odbyła się wcześniej i miała w swoim planie bardzo szeroki zakres badawczy, została opisana w znakomitej książce pt. ''Arabia Felix'', autorstwa pana Thorkilda Hansena (1922 - 1989). Druga z bardzo owocnych duńskich ekspedycji na Bliski Wschód odbyła się w 1957 roku i miała bardziej zaweżony, w porównaniu z tą pierwszą, bo wybitnie wykopaliskowy charakter, ponieważ była ona wyprawą archeologiczną. O tej drugiej wyprawie, jej odkryciach, historii starożytnej Mezopotamii oraz o ograniczeniach jakie napotyka badacz tekstów klinowych napisał nam pan Joergen Laessoe (1924 - 1993) w swojej książce pt. ''Ludy Asyrii'' (link: Ludy Asyrii (Læssøe Jørgen)). Jest to niewielkich rozmiarów książka, oferująca sporą porcję wiedzy z zarówno z zakresu historii Asyrii, jak i Asyriologii jako takiej. Pan Laessoe przyłożył się do pisania. Jego praca ma charakter osobisty, z racji tego, że autor opisuje także pewne epizody, związane z jego udziałem w duńskiej ekspedycji archeologicznej do Iraku.

Pozycja ta, pomimo małego mankamentu, przejawiającego się w tym, że autor użył w niej tzw. niskiej/krótkiej chronologii dziejów międzyrzecza, która została jednak zarzucona dzięki postępom badań w ramach asyriologii, jest dobrym kompendium wiedzy o Asyrii oraz o trudnościach, jakie uczeni napotykają podczas rekonstrukcji jej burzliwej przeszłości. Biorąc pod uwagę fakt, że książka ma już swoje lata (została wydana w 1960 roku), należało by ją czytać razem z pracami autorstwa pana Geogesa Roux oraz pana Marca Van de Mieroopa.