Dodany: 31.08.2010 20:28|Autor: Inesitau

Gorzkie wspomnienia

Spotkanie po latach nastraja do wspomnień. Jakie wspomnienia mogą mieć dawni kochankowie, którzy rozstali się w atmosferze skandalu?

Wenecja - wieczne miasto, przywołuje w bohaterach dawne chwile radości, miłości, a także pierwszych rozczarowań i smutku. Dawno zagojone rany zaczynają boleć na nowo, w końcu tak trudno zapomnieć, wybaczyć. Ich miłość umarła, tak jak teraz w ich oczach umiera Wenecja, bo spotykają się tu po raz ostatni, by dokończyć to, co nie zostało dokończone. Czy odnajdą choćby cząstkę dawno utraconego czasu? Czy wybaczenie przyniesie upragnioną ulgę?

Piękna książka o miłości, przebaczeniu i śmierci, w której oprócz głównych bohaterów występuje także Wenecja.

Użytkownik: hydrabi 13.02.2012 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Spotkanie po latach nastr... | Inesitau
Ja trochę z innej beczki:

Jako jedyny prawdziwy fanatyk twórczości Berto* z niemałym zdziwieniem odkryłem "Wenecki anonim" wydany przez Muzę w 2003 r. Zaiste intrygujące dla mnie jest to dlaczego wydaje się tak ni z gruszki ni z pietruszki powieść napisaną... No właśnie kiedy? Właściwie pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia? Wtedy wówczas powstał scenariusz do filmu o tym samym tytule. W rolach głównych Tony Musante i Florinda Bolkan. Po sukcesie filmu Berto scenariusz zamienił na powieść i tak powstała książka wydana w 1976 r. Trzeba wiedzieć, że PIW wydał "Śmieszną rzecz" w 1970 r. czyli 4 lata po wydaniu we Włoszech. Nota bene Film "La cosa buffa" nagrano w 1972 r. Natomiast o "Anonimie" przypomniano sobie w Polsce po 27 latach!

Zastanawiam się czy decyzja o wydaniu "Anonimu" nie opierała się na ówczesnej/obecnej modzie na występowanie miasta jako bohatera drugiego planu? Dlaczego nie wznowiono więc "Śmiesznej rzeczy"? Może za mało miasta? Ale jednak Ci szczęśliwcy, którzy przeczytali "Śmieszną ..." wiedzą, że Wenecja jest najmniej przyjaznym miastem dla zakochanych na całym świecie.

* Na podstawie Biblionetki :)