Dodany: 01.09.2018 04:39|Autor: kocio

Popularne i niegłupie

Przyjemna książka. Zazdroszczę autorce spotkań z osobami, z którymi zdołała przeprowadzić wywiad, to naprawdę ciekawa lista, zarówno najbardziej uznanych i podziwianych autorytetów, jak i bardzo interesujących postaci z dalszych szeregów.

Zebrane z wielu lat wywiady to nie jakaś literacka bajaderka, czyli zlepek. One naprawdę odsłaniają bardzo różne oblicza człowieka i mogą stanowić bardzo smakowitą inspirację do pogłębiania różnych tematów. I jako takie zaproszenie sprawdzają się znakomicie.

Trochę przegadana jest warstwa informacji dodatkowych. Poza biogramem postaci jest jeszcze ramka z tym, co ona właściwie robi – dziwne duplikowanie i chyba jest to bez sensu w publikacji popularnej. Gorzej, że panoszą się graficznie i chwilami trudno było mi się zorientować, gdzie właściwie jest tekst wywiadu. Ilustracje nie zawsze trafione, czasem tylko z grubsza nawiązywały do treści i ja bym dał ich także mniej.

Po części rozumiem, że chodziło o taki albumowy sznyt – kredowy papier wyraźnie to sugeruje, miało być przyjemnie i do snobowania, ale nie wiem, po co aż tak. Treści nie powstydziłoby się żadne bardziej „poważne” wydawnictwo.

Ciekawy jest wywiad z Dawkinsem. Autorka w jednym pytaniu smakowicie popłynęła ze swoją religijnością – co to musiała być za przyjemność, dowalić najsłynniejszemu ateiście świata! Nie żeby on się tym przejął, nie było to też w zasadzie pytanie tylko jakiś akt strzelisty, ale rozumiem pokusę i w sumie bardzo mnie to rozbawiło: „A żem mu powiedziała!”.

Poza tym jednak nie pozwalała sobie na takie wyskoki, może tylko czuć było nieco lizusowskie podejście do Hellera i innych religijnie nastawionych naukowców. Ale przyczepiać się tego nie mam zamiaru, ze swoimi każdy czuje się przyjemniej i nie musi być koniecznie idealnie obiektywny. Ważne kto odpowiadał i to naprawdę było warte uwagi.

Jeśli ktoś sięgnie jedynie dla szpanu, żeby sobie obejrzeć albumik o mądrościach świata i podwyższyć mniemanie o swoim poziomie, to może się zaskoczyć, że ten świat jest tak niezmiernie ciekawy. To intelektualna pułapka w stylu „Sposobu na Alcybiadesa”.