Dodany: 20.08.2018 16:50|Autor:

Książka: Tequila
Varga Krzysztof
Notę wprowadził(a): Rosco

Ta z pozoru niepoważna książka jest w istocie bardzo poważna. Można ją określić mianem „prozy funeralnej”: tragikomiczny monolog narratora rozbrzmiewa na cmentarzu nad niesioną przez niego trumną przyjaciela, a zarazem perkusisty zespołu, którego jest liderem. Jest to monolog o przyjaźni, muzyce, współczesnym świecie i — jak zwykle u Krzysztofa Vargi — przemijaniu i śmierci. Varga jest mistrzem w portretowaniu naszych zwariowanych czasów, z ich dziwactwami i głębokimi lękami. „Tequila” została książką-finalistką Nagrody Literackiej NIKE 2002; adaptację teatralną Tequili wystawił Teatr Wybrzeże — premiera odbyła się w czerwcu 2003 roku.

Tequila to jedna z najgorętszych książek ostatnich lat. Pierwsza udana transmisja młodzieżowego idiomu do polskiej prozy. Dawno nie zdarzyło mi się, żebym — czytając książkę — ciągle słyszał żywy ludzki głos.

Michał Cichy

Monolog narratora Tequili został wyśmienicie wystylizowany. Varga umyślił to sobie tak, iż jedynie język bohaterów funkcjonujących w zakłamanej rzeczywistości powinien być autentyczny, czyli odznaczać się niesztuczną sztucznością. Idzie o to, że mowa ta — paradoksalnie prawdziwa — jest również spreparowana (zlepek młodzieżowych żargonów z dużą domieszką anglicyzmów), ale zarazem nosi znamiona autentyku.

Dariusz Nowacki

[Czarne, 2010]