Dodany: 17.08.2018 11:52|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Zakopanego

Jury pod przewodnictwem Anny Janko przyznało Nagrodę Literacką Zakopanego ex aequo Maciejowi Pinkwartowi za monografię o życiu i działalności księdza Józefa Stolarczyka: „Pleban spod Giewontu” oraz Mariuszowi Urbankowi za książkę „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”. Nagrodę wręczono 12 sierpnia podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Na gali obecny był tylko jeden laureat – Maciej Pinkwart.

Godna uwagi jest skromność i rzetelność autora, który zamiast popisywać się refleksjami i sensacyjnymi domniemaniami o swoim bohaterze, oddaje głos jemu samemu i świadkom jego czasu – napisał Tomasz Łubieński w laudacji o Macieju Pinkwarcie.

W laudacji o Mariuszu Urbanku, napisanej przez dr Agnieszkę Jurczyńską-Kłosok, czytamy z kolei: Kornel Makuszyński, jak mówi Mariusz Urbanek, został po II wojnie światowej „zamilczany na śmierć”. Stał się człowiekiem, któremu „odebrano słońce”. Panie Mariuszu, dziś z ogromną radością i satysfakcją możemy stwierdzić, że historia ta ma zupełnie inne zakończenie. Dzięki Panu Kornel Makuszyński słońce odzyskał, a my, czytelnicy, jesteśmy Panu wdzięczni, że możemy w tym wielkim wydarzeniu uczestniczyć!

Do nagrody nominowane były też ksiażki:
Świsty i pomruki: Sceny tatrzańskie (Herz Lechosław) Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017
W Kasprowym mateczniku: Opowieść przyrodnicza (Gąsienica-Byrcyn Wojciech) ilustracje Bożena Gąsienica-Byrcyn, Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2018
Po własnych śladach: Zakopiańska powieść kryminalna (Koperski Mariusz) Astraia, Kraków 2017

Fundatorem nagrody są władze Zakopanego. Laureat otrzymuje 10 tys. zł i pamiątkową statuetkę autorstwa Marcina Rząsy.