Dodany: 16.07.2018 12:36|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Wszystko w rodzinie

Recenzuje: Karolina Zawiślak

„Posłuchajcie, nie czuję dumy z tego, jak traktuję was od czasu, gdy się tutaj przeprowadziliśmy. Jestem niekonsekwentny. Popełniam błędy. Przyjechaliśmy tutaj razem, każdy z własnej woli, mając własne powody, by rozpocząć nowe życie. Łatwo nie było, to prawda. A jako ojciec powinienem zostać przywódcą, więc to po części moja wina. […] To cnota wytrzymać, nie poddać się, zbudować kondycję taką, by przetrwać wszystko. Damy radę. Damy radę? Damy?”*

Debiut Daniela Magariela czyta się szybko. Po części dlatego, że to po prostu krótka powieść (143 strony). Przede wszystkim jednak dlatego, że ta proza nie stawia oporu; tak samo jak ładna oprawa graficzna nowego warszawskiego wydawnictwa Pauza, które chce promować książki „z wyższej półki”. „Nasz chłopak”, trzecia propozycja tej oficyny, właśnie taki jest. To nie wakacyjne czytadło ani pełen zwrotów akcji wciągający kryminał, lecz spokojna, realistyczna opowieść o trzech mężczyznach – nastoletnim narratorze, jego starszym bracie i apodyktycznym ojcu. Rodzinie. Niepełnej, nieszczęśliwej, niepewnej swej przyszłości. Jak w życiu.

Czytanie „Naszego chłopaka” budzi takie uczucia, jak słyszane przez ścianę odgłosy przemocy. Narkotyki, agresja, brak poczucia bezpieczeństwa – oto codzienność głównego bohatera. Czy chłopak powtórzy błędy rodziców? Na to odpowiedzi nie znamy. Nad tym on sam zastanawiać się nie ma czasu. Musi przetrwać. A to wielka sztuka, gdy nie można ufać nawet najbliższym. Gdy właśnie ci, którzy najbardziej kochają, najbardziej też krzywdzą. Ten duszny dramat psychologiczny może zmęczyć. Ale tak zmęczyć się warto.

Do zalet powieści należy wiara w inteligencję czytelnika. Autor nie ucieka się do efekciarskich rozwiązań, nie epatuje przemocą, pisze prosto i bez ozdobników. I robi to świetnie. Obraz świata, który się z tej prozy wyłania, nie jest czarno-biały. Od czułości niedaleko do brutalności. Wspomnienia dawnych, dobrych czasów mieszają się z pamięcią doznanych upokorzeń i krzywd. To diagnoza stanu współczesnej rodziny i społeczeństwa, a także opowieść o dojrzewaniu, rozczarowaniu światem i odkrywaniu męskości.

Pozostaje jednak pewien niedosyt. Czy zaspokoją go kolejne książki Daniela Magariela?

* Daniel Magariel, „Nasz chłopak”, przeł. Dobromiła Jankowska, wyd. Pauza, 2018, s. 47.

Autor: Daniel Magariel
Tytuł: Nasz chłopak