Dodany: 2018-07-13 10:39|Autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki

Przyklej Kopernikowi astrolabiumRecenzuje: Agnieszka Drygiel


Nie wiem, jak to możliwe, że „Idol” trafia w moje ręce dopiero teraz. Dotychczas w tej serii ukazały się książki poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie i Fridzie Kahlo (jak mogłam przegapić Fridę?!). Ich wyjątkowość polega na tym, że przekazują wiedzę o wybitnych postaciach i ich czasach nie tylko dzięki „encyklopedycznemu” podaniu treści, ale przede wszystkim dzięki kreatywnym zadaniom, których rozwiązywanie pomaga zapamiętać fakty dotyczące idoli.

Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy, jest wyjątkowo duży format książki i znakomite opracowanie graficzne. Przejrzyste, nieprzeładowane szczegółami ilustracje stanowią w większości pole do wykonywania zadań i to one zdecydowanie dominują nad kilkoma zdaniami umieszczonymi na dole każdej strony. Choć tekst nie jest długi ani skomplikowany, dzięki czemu nie deprymuje małego czytelnika, zawiera bardzo dużo treści. W przystępny sposób przybliża fakty związane z życiem astronoma i tłumaczy niełatwe często pojęcia. Świetnie, że nie jest przeładowany – zazwyczaj występują nie więcej niż dwa „trudne słówka” na stronę (na przykład firmament i geocentryczny), ponadto ważne pojęcia zostały wyróżnione graficznie.

Ale z pewnością najbardziej zainteresują młodego czytelnika zadania. Są naprawdę różnorodne – od kolorowania toruńskiej kamienicy, przez labirynty, szukanie różnic, uzupełnianie naklejkami mapy, pracowni astronoma czy jego apteczki, a nawet pola bitwy, aż po zabawę w kartografa i tworzenie własnej mapy oraz ćwiczenie kaligrafii. Mnie najbardziej spodobało się przyklejanie pijawek choremu i nie mogłam się przed tym powstrzymać – poprzyklejałam wszystkie! Wierzę, że moja córka nie zauważy.

Ciekawa (któż nie lubi czytać o kosmosie!), inspirująca i wartościowa lektura. A właściwie zabawa, bo zdobywanie wiedzy jest tutaj ewidentnie skutkiem ubocznym. Tak samo jak kształtowanie gustu estetycznego, co „Idol” zdecydowanie robi. W porównaniu z klasycznie pastelowymi zbiorami łamigłówek dla dzieci, pełnymi wielkookich postaci i obłych form, ta książka to prawdziwe katharsis.

Minus? „Idol” jest stosunkowo drogi jak na publikację z zadaniami. Oczywiście, duży format, jakość wydania i wartość merytoryczna z pewnością kosztują, jednak 37 zł ceny okładkowej jest dla mnie kwotą zbyt wysoką. Na szczęście w tanich księgarniach internetowych można upolować pozycje z tej serii za niemalże połowę ceny.

Jeśli szukacie przemyślanego prezentu dla dziecka około 10 roku życia – „Idol” będzie idealny.


* Uwaga! Książka nie zawiera ani jednego piernika!

Autor: Justyna Styszyńska
Tytuł: Idol. Mikołaj Kopernik
Wydawca i rok: Wydawnictwo Widnokrąg, 2018
Liczba stron: 28 stron

Ocena recenzenta: 6/6(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 387
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: