Dodany: 15.06.2018 12:09|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Nowy początek

Recenzuje: Natalia Świerczyńska

Kiedy zaznamy złych rzeczy, zostaniemy zranieni i odrzuceni, nie mamy ochoty dawać kolejnej szansy. Nikomu ani niczemu. Zwłaszcza miłości. Gdy nasz związek się rozpadnie, gdy zostaniemy zdradzeni – nie chcemy już kolejny raz wchodzić do tej samej (lub podobnej) rzeki. Czasem jednak nasze losy mogą ułożyć się w tak przedziwny sposób, że… przekonamy się, iż druga szansa jest istotna. I że my sami także na nią zasługujemy.

Riley Flynn brak szczęścia w miłości. Po ostatniej przygodzie z Nicholasem ma serdecznie dosyć. Pragnie poznać tego jedynego, który jest jej pisany, ale na razie się na to nie zanosi. Obiecuje sobie więc, że nie uwierzy już żadnemu przedstawicielowi płci męskiej. Jej towarzyszką niedoli jest Sadie. Przyjaciółka prawie rok temu straciła męża i ciągle nie może otrząsnąć się po tej tragedii. Odskocznią od szarej codzienności jest dla obu kobiet przytulny butik, w którym pracują. Gdy dowiadują się, że sklep może niedługo zostać zamknięty, postanawiają o niego zawalczyć. Przy okazji „misji ratowniczej” dochodzą do wniosku, że najwyższa pora na zmiany. Czy zdołają uporać się z demonami przeszłości, z niezabliźnionymi ranami – i dać sobie drugą szansę?

Powieść Steele jest naprawdę przyjemna, pozostawia po sobie raczej pozytywne wrażenia. To idealna pozycja dla kobiet – skoro główną rolę odgrywają w niej buty i torebki. Ma również pewne wady, o których za chwilę.

Polubiłam większość bohaterów, zwłaszcza Riley i Sadie. Ich doświadczenia, szczególnie śmierć męża czy hejt, który dotyka jedną z nich, są opisane bardzo prawdziwie. Nic dodać, nic ująć. Myślę, że do konstrukcji postaci nie mógłby się przyczepić nawet najbardziej surowy krytyk literacki. Każda jest wyrazista, a co najważniejsze – realna. Ich rozterki przedstawione zostały wiarygodnie i w odpowiednich proporcjach.

„Druga szansa” zawiera także praktyczny przewodnik po promocji biznesu. Marcie Steele przedstawiła właściwie większość najpopularniejszych strategii marketingowych – i to w sposób równie przystępny, jak oryginalny. A niektóre pomysły są naprawdę nieszablonowe. Może komuś przydadzą się podczas promowania własnych biznesów/pomysłów/firm.

Niewątpliwą zaletą powieści jest również fakt, że fabuła zawiera tak dużo pięknych butów i akcesoriów. To nadaje jej niepowtarzalny klimat, który na pewno spodoba się większości kobiet. Także rozterki Riley i jej przyjaciółki są typowe dla przedstawicielek płci żeńskiej, dzięki czemu czytelniczki bardziej się z tymi bohaterkami identyfikują.

Niestety książka ma też wady, a raczej jedną konkretną wadę. Jest naszpikowana różnej maści dramatami niczym brazylijska telenowela. Po pewnym czasie zaczęłam czuć się już odrobinę przeciążona ich liczbą. Rada dla autorki na przyszłość: powinna trochę odciążyć bohaterów. Nie skupiać nieszczęść całego świata wokół raptem kilku osób. I wszystkim od razu będzie lżej.

Podsumowując: mimo mnóstwa tragedii, które zostały upchnięte do fabuły, spędziłam z tą książką przyjemne chwile. Jest to dobra pozycja na lato. Niezobowiązująca, trochę przewidywalna, momentami zbyt idealna (myślę tu o przemianie Suzanne), ale całkiem sympatyczna. Grunt, że mamy możliwość zaprzyjaźnienia się z postaciami.

Polecam zwłaszcza kobietom, wielbicielkom mody i mediów społecznościowych.

Autor: Marcie Steele
Tytuł: Druga szansa