Dodany: 18.08.2010 11:03|Autor:

Książka: Musi umrzeć
Skarżycki Rafał, Leśniak Tomasz Lew
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Najnowszy tom przygód Jeża Jerzego porusza temat śmierci, co - biorąc pod uwagę humorystyczny charakter serii - jest odważnym krokiem ze strony autorów. Jednak jeszcze większą odwagą musi wykazać się sam Jeż - w końcu to na jego życie każdy dybie w tym komiksie: od skinów poczynając, na samym Księciu Ciemności kończąc...

"Jeż Jerzy musi umrzeć" to hasło jednoczące wszystkich wrogów kolczastego bohatera, który stał się jednym z najpopularniejszych herosów polskiego komiksu. W tym starciu siła, determinacja i bezwzględność są po stronie przeciwników Jerzego - jego jedynym ratunkiem są rozbrajające poczucie humoru oraz dystans do siebie i świata. Do tego, by rozśmieszyć, pokazać absurdy otaczającej nas rzeczywistości tyle wystarczy, ale czy wystarczy, by przeżyć?

"Sodoma, Gomora, a teraz Jeż Jerzy... Zaprawdę powiadam wam, moja cierpliwość wyczerpuje się, niczym otwarta studnia na pustyni. Wystarczy jednak szczery akt skruchy i przyjmę Jerzego w domu swoim, jak honorowego gościa na przyjęciu - nawet największy grzesznik może bowiem odnaleźć drogę do mnie. Nawet Jeż Jerzy".
Bóg Wszechmogący

"My nie stawiamy warunków. Nie trzeba się starać, bukować miejsca. Jesteśmy otwarci na każdego, a tym bardziej na Jeża. Można nawet powiedzieć, że czekamy na niego z utęsknieniem - gość tu pasuje, nie oszukujmy się. Kiedy tylko nadejdzie jego czas, osobiście powitam go u bram piekielnych. I mam nadzieję, że ta chwila nastąpi już wkrótce. Chodź, Jerzy - zabawimy się!"
Książę Ciemności

"Niewielu tak droczy się ze mną jak ten jeż. Tyle razy uniknął mego lodowatego ostrza, ale... ta sztuka jeszcze nikomu nie udawała się w nieskończoność. Jeż Jerzy umrze. Ja, Śmierć, stawiam na to własne życie. Kto przyjmuje zakład?"
Ponury Żniwiarz

"Zakopujemy wszystkich, nie tylko jeże".
Pan Mirek - Zakład pogrzebowy "Galaxy"

[Egmont, 2009]