Dodany: 18.08.2010 08:57|Autor:

Książka: Dziwne historie
Wyndham John
Notę wprowadził(a): gosiaw

John Wyndham (1903-1969), znakomity brytyjski pisarz, należy do klasyków science fiction. Największą popularność przyniosły mu: "Dzień Tryfidów" (Iskry, 1973), przełożony na polski i osiem innych języków, "Poczwarki" (WL, 1984), "The Kraken Wakes", "The Seeds of Time", "The Midwich Cuckoos", "Trouble with Lichen". Kilka utworów zostało sfilmowanych.

Opowiadania prezentowane w niniejszym tomie stanowią fascynującą lekturę nie tylko dla miłośników science fiction. Znakomite chwyty kompozycyjne, intrygująca fabuła, dyskretny humor, lekkość stylu to zalety tej wartościowej prozy, stworzonej ręką prawdziwego mistrza.

"- Przechodziłem właśnie przez ulicę za tramwajem, gdy nagle dostrzegłem drugi, nadjeżdżający z przeciwka. Był tuż-tuż. Musiał mnie potrącić (...)
- Ale... ale nie widać, żeby był pan ranny - zauważyłem.
- No właśnie - przyznał z zakłopotaniem. - Wygląda na to, że nie jestem ranny.
Nie był ani posiniaczony, a jego ubranie, jak już wspomniałem, prezentowało się nienagannie. Poza tym... poza tym szyny na Thanet Street zerwano około ćwierć wieku temu".

"Usiadłem w fotelu naprzeciw niej i zastanawiałem się, jak zacząć. Nawet gdybym sam wiedział, co zaszło, też byłoby mi trudno. Jak jej przekazać, że chociaż postać należy do Colina Trafforda i że chociaż jestem Colinem Traffordem, to jednak nie jestem tym Colinem Traffordem. Nie tym, który pisze książki i jest jej mężem, ale czymś w rodzaju drugiego Colina Trafforda, który przybłąkał się z innego świata. Musiałem znaleźć sposób, który nie wywoła natychmiastowej potrzeby wezwania psychiatry".

[Książka i Wiedza, 1991]