Dodany: 12.06.2018 12:29|Autor: wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Międzynarodowy bestseller dla dzieci z XIX wieku dostępny online

Oczywiście tytuł jest na wyrost, ale może przyciągnie uwagę. :-)

Ta krótka książeczka, to adaptacja historyjki dla dzieci "The Comical Cat" z 1818 roku, która z kolei była jedną z wariacji przygód pewnej babci i jej pieska. Różne wersje są dostępne pod adresem: http://konkykru.com/earlycomics.british.comics.htm​l w sekcji "Early Comics for Children".

Polska wersji książeczki jest dostępna na facebookowej stronie Muzeum Komiksu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.11032131​26376160.1073741862.379599358737544&type=3

Z tą niepozorną historyjką łączy się kilka ciekawostek:
- jest to jedna z pierwszych książek obrazkowych dla dzieci (i zapewne w ogóle), podobnie jak np. Złota różdżka: Czytajcie dzieci, uczcie się jak to niegrzecznym bywa źle: Staś Straszydło (Hoffmann Heinrich)
- na podstawie rozwiązań łączenia tekstu i rysunków z tej i podobnych książeczek zaczęły powstawać tzw. parakomiksy w stylu 120 przygód Koziołka Matołka (Makuszyński Kornel, Walentynowicz Marian)
- Tytułowa bohaterka dała nazwisko pani Dulskiej z Moralność pani Dulskiej (Zapolska Gabriela (Śnieżko-Zapolska Gabryela; właśc. Korwin-Piotrowska Maria; pseud. Maskoff Józef))
- książeczka miała w Polsce co najmniej pięć wydań - ostatnie chyba w 1925