Dodany: 28.05.2018 13:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru 2018

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2017 r. powędrowała do Ryszarda Ćwirleja za powieść Tylko umarli wiedzą. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Autor oprócz statuetki otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Ćwirlej zgarnął także Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Nagrodzona powieść Tylko umarli wiedzą to druga część serii o przygodach komisarza Antoniego Fischera. Akcja rozgrywa się w Pile, w pierwszej połowie XX wieku. Europa przechodzi głęboki kryzys ekonomiczny. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Zbrodnia na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, ale okazuje się, że będzie to najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło się kiedykolwiek zmierzyć Fischerowi.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał islandzki pisarz Arnaldur Indriðason. Wręczył mu ją Boris Akunin, laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z roku 2005.

Podczas gali przyznano również Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Wyróżnioną nią Annę Kańtoch za powieść Wiara.

Użytkownik: gosiaw 28.05.2018 14:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Wielkiego Kalib... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niezły wybór. Czytałam nagrodzone dzieło i wprawdzie na kolana nie rzuca, ale przyzwoitą rozrywkę zapewnia. :)