Dodany: 24.05.2018 12:27|Autor:

"Proszę mi zaufać, jestem lekarzem" - to zdanie od setek lat było dewizą świata lekarskiego. Ogromna większość pacjentów, poruszona niewątpliwą umiejętnością rozpoznawania przez lekarzy ukrytych tajemnic ciała i jeszcze głębiej ukrytych tajemnic umysłu, istotnie obdarzała ich zaufaniem. Cierpiący cierpieli zadziwiająco cierpliwie, występując w roli ludzkich królików doświadczalnych, wystawiając się na działania skalpela, szkodliwych lekarstw i innych drastycznych prób, zarówno fizycznej jak i psychologicznej natury.

Co w takim razie lekarze umieją naprawdę? Jak często szarlatani i ignoranci nadużywają zaufania chorych? Robert M. Youngson i Ian Schott opracowali podręczną antologię najgorszych uchybień, błędów i nadużyć, jakie popełniono na przestrzeni lat, zasłaniając się autorytetem nauk medycznych - fascynujące i mrożące krew w żyłach zestawienie karygodnych teorii i praktyk, począwszy od starożytnych Greków, na ślepych zaułkach współczesnej medycyny kończąc.

W niektórych przypadkach autorzy zdecydowali się na zmianę nazwisk i innych szczegółów, uniemożliwiając identyfikację wciąż żyjących pacjentów; wszystkie opowiedziane w tej książce historie są jednak prawdziwe, opisane przypadki wydarzyły się naprawdę, o wielu z nich doniosła wcześniej prasa medyczna.

(ze wstępu)

[Puls, 1997]