Dodany: 21.05.2018 13:40|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Zazielenianie

Recenzuje: porcelanka

„Jeśli więc dzisiaj nic nie wiesz o przesadzaniu, nie odróżniasz kaktusa od sukulenta, a nazwa monstera tylko cię przeraża – nie przejmuj się. My też uczyłyśmy się roślin od samego początku”[1].

Weronika Muszkieta i Ola Sieńko to przyjaciółki zajmujące się aranżacją wnętrz, które zafascynowały się roślinami doniczkowymi. „Projekt Rośliny”, jak zaznaczają autorki we wstępie, nie ma być kolejnym poradnikiem, a projektem, który pozwoli im podzielić się swoją pasją z szerszym gronem odbiorców.

Książka została podzielona na kilka części. W pierwszej z nich czytelnikowi przybliżono podstawowe informacje o pielęgnacji roślin – o wyborze donic, przesadzaniu, podlewaniu, dobieraniu podłoża itp. Miłośnicy kotów na pewno docenią fakt, że autorki poświęciły krótką notatkę roślinom doniczkowym, które mogą być szkodliwe dla czworonogów. Druga część poradnika została przeznaczona na przedstawienie przykładowych roślin domowych z podziałem na słoneczne, rozproszone, cieniolubne i zawieszone. Muszkieta i Sieńko prezentują głównie swoje ulubione gatunki i te najpopularniejsze. Każda z roślin została krótko opisana, wymieniono stanowiska najodpowiedniejsze do uprawy, temperaturę, podłoże i częstość podlewania. W ostatniej części autorki omawiają „roślinny styl życia”, w ramach którego rozmawiają z artystami i miłośnikami roślin domowych.

„Projekt Rośliny” to poradnik napisany prostym językiem i wypełniony pięknymi fotografiami roślin doniczkowych i wnętrz. Został ciekawie skonstruowany – można go czytać w tradycyjnej kolejności, poznając najpierw podstawowe informacje i stopniowo poszerzając wiedzę. Można również otwierać go na losowo wybranej stronie lub poszukiwać opisu danej rośliny. W tym ostatnim kontekście zabrakło niestety skorowidzu na końcu książki. Bardziej zainteresowanych czytelników ucieszyłaby zapewne także bibliografia, bądź wymienienie innych podobnych pozycji. Niemniej „Projekt Rośliny” to intrygująca podroż do świata kwiatów, liści i doniczek. Poradnik jest ładnie i estetycznie wydany, co również jest jego niewątpliwą zaletą.

Autorki prezentują nie tylko rośliny, lecz także styl życia. „Zasadą, którą kierujemy się podczas pielęgnacji rośliny, jest myślenie o niej niemalże jak o człowieku – a na pewno żywym organizmie, który się rodzi, funkcjonuje, oddychając, odżywiając się i chorując, a także umiera”[2]. Przypominają, „że rośliny nie są przedmiotami, które po prostu rozstawisz na półkach, są to żywe organizmy, o które będziesz musiał dbać, zapewniając im najlepsze warunki rozwoju”[3]. „To natura w czystej formie, którą człowiek próbuje okiełznać”[4]. Większość z nas posiada co najmniej jedną roślinę doniczkową – może warto dowiedzieć się o niej więcej?

Autorki: Weronika Muszkieta, Ola Sieńko
Tytuł: Projekt Rośliny
Wydawnictwo: Buchmann, 2018
Liczba stron: 175
Ocena recenzenta: 5/6

[1] Weronika Muszkieta, Ola Sieńko, „Projekt Rośliny”, Buchmann 2018, s. 12.
[2] Tamże, s. 13–14.