Dodany: 19.05.2018 18:07|Autor: michabbs{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Deus Ex Machina

Książkę czyta się znakomicie, akcja jest ciekawa, mnóstwo w niej intrygujących zagadek do rozwikłania. Aż chce się czytać i dowiedzieć „co dalej?”. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie dwa ostatnie rozdziały. Rozwiązanie akcji jest kompletnie wyssane z palca i niemal dokładnie pasuje do klasycznego antycznego dramatu, w którym autor namieszał i nie miał pomysłu co dalej, więc trzeba było raz, dwa ściągnąć z Olimpu Zeusa, żeby posprzątał, ustawił wszystkich do pionu i „potem żyli długo i szczęśliwie”.

Gdybym książkę dostał bez 2 ostatnich rozdziałów, z informacją, że np. „autor wpadł pod samochód i nie dokończył”, wystawiłbym ocenę 5. Nawet niedokończone książki bywają wielkie (jak choćby Szwejk)! Niestety Zajdel dokończył – stąd moja ocena spada na łeb na szyję (2,5). Każdemu polecam przeczytać tylko rozdziały 1–4 i użyć wyobraźni, by odpowiedzieć na pytanie, co mogłoby być potem.