Dodany: 14.05.2018 09:42|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Książka: Unf*ck yourself: Napraw się!
Bishop Gary John

„Wysadź w powietrze swoją strefę komfortu”

Recenzuje: Justyna Sikora

W życiu każdego człowieka, szczególnie tego pełnego obaw i złych nawyków, pojawiają się chęci zreperowania siebie i poprawy swojej samooceny. Nie jest to jednak proste zadanie i – nie oszukujmy się – często łamiemy dane sobie obietnice, choćby o diecie. Sięgamy po różne pomoce – przeważnie motywatory – aby osiągnąć swój cel, jednakże… czy książka może pomóc osobie, która wiecznie szuka wymówek?

„Unf*ck yourself. Napraw się” nie jest poradnikiem, który słodzi cukierkowymi afirmacjami i głaszcze po głowie, on daje w twarz i pomaga zebrać się do kupy, zmienić nasze wady w swoiste zalety (przynajmniej częściowo). Demonstruje także nietypowe metody pracy nad sobą, które – po dłuższych zmaganiach – z pewnością przyniosą niebywałe wyniki.

Gary John Bishop, autor tej książki, to brutalny optymista, który daje czytelnikowi siłę, energię i odwagę do działania w życiu codziennym. Cytuje on także znane postaci i wnioski z badań naukowych, które pozwalają zrozumieć jego podejście. Zachęca do poznawania siebie i swoich wewnętrznych mechanizmów, walki z natrętnymi myślami, nabierania dystansu do problemów. Pokazuje, że jeśli non stop będziemy rozważać nasze kłopoty, nigdy nie znajdziemy wyjścia z sytuacji, a – choć nie zawsze jest różowo – zawsze mamy wybór. Powinniśmy także walczyć z naszą niepewnością, blokadami. Nie możemy być wiecznie przygotowani na wszystko, prawda? Najgorsza decyzja, jaką możemy podjąć, to jej brak.

Ten nietypowy poradnik zaimponował mi bezpośredniością, z jaką autor zwraca się do czytelnika i lekkością, z jaką nawiązuje z nim więź. W tej książce można odnaleźć swoje „grzechy” i rozpocząć z nimi walkę. Gary John Bishop pomaga porzucić strefę komfortu – bańkę, w której wielu z nas się ukrywa. Bo czy można dotrzeć gdziekolwiek, nie opuszczając „domu”? W życiu pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne – to całe jego piękno.

Czy „Unf*ck yourself. Napraw się” pomogło mi w jakimś stopniu? Ciężko to stwierdzić zaraz po lekturze. Mogę jedynie napisać, że ta książka zachęciła mnie do podjęcia walki z moją niepewnością – albo raczej do życia z nią w zgodzie. Wątpliwości nie są niczym złym, jeśli je kontrolujemy. Jeśli więc chcesz nauczyć się kooperować ze swoimi nawykami, jest to zdecydowanie książka dla ciebie. Ten poradnik jest jedyny w swoim rodzaju. Polecam z całego serca.

Autor: Gary John Bishop
Tytuł: „Unf*uck yourself. Napraw się”
Tłumacz: Olga Siara
Wydawca: Insignis, 2018
Liczba stron: 240
Ocena recenzenta: 4/6

Użytkownik: mariolawiki1 25.01.2019 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Recenzuje: Justyna Sikora... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Bardzo przyjemna lektura pomimo tego, że właściwie nie dowiedziałam się z niej niemal niczego, czego już wcześniej nie wiedziałam o sobie, nie słyszałam od innych, chociaż w nieco innym ujęciu.

Dla osób, które nie zagłębiają się w tajniki własnej psychiki, nie analizują siebie, nie "kopią w głąb", książka może stać się prawdziwą rewolucją :)

Nieco brakuje mi konkretnych technik pracy nad sobą, konkretnych rozwiązań, rozumiem jednak, że np. za plan rozwoju na 365 dni trzeba zapłacić autorowi, podręcznik jest tylko swoistego rodzaju wstępem i ukierunkowującym kopniakiem do właściwej pracy nad sobą.

Podobnie jak autorka recenzji nie wiem, czy przeczytanie "Napraw się" w jakikolwiek sposób mi pomoże, liczę na to, że wykorzystam pewne elementy, aby ruszyć dalej i rozwinąć skrzydła.