Dodany: 09.05.2018 09:42|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Zawitaj w świecie zwierząt

Recenzuje: Aneta Grabowska

Istnieją takie książki, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu, bez względu na to, czy jego mieszkańcy chłoną namiętnie literaturę wszelkiej maści, czy też preferują inne formy rozrywki. Do takiego rodzaju publikacji zaliczam na przykład encyklopedie i ubolewam nad tym, że coraz częściej ich zamiennik stanowi internet. Owszem, znajdziemy tam wszystko, czego szukamy, ale to już nie to samo. Z sentymentem wspominam wertowanie encyklopedii, aby znaleźć tam informacje potrzebne do odrobienia pracy domowej czy też czytanie wybranych haseł, aby później zabłysnąć danym wycinkiem wiedzy przed bliskimi. Internet tego nie zastąpi. I choć bezsprzecznie stanowi on dobrodziejstwo obecnych czasów, to warto korzystać z niego z umiarem i pamiętać, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziemy, są zweryfikowane. Co innego w książce. Na przykład takiej, jak "Świat zwierząt".

To właśnie swego rodzaju encyklopedia, w której znajdziemy ogrom informacji na temat przedstawicieli świata fauny. Na ponad trzystu stronach zebrano i opisano mnóstwo gatunków zwierząt i choć nie znam ich dokładnej liczby, to wystarczy powiedzieć, że sam indeks książki w formacie A4, pisany maleńką czcionką liczy pięć stron! To po prostu kopalnia wiedzy o zwierzakach, w dodatku bogato zilustrowana.

Wiedza w książce została podzielona na obszerne treściowo rozdziały zgodnie z powszechnie przyjętą klasyfikacją zwierząt. Mamy więc części o bezkręgowcach, rybach, płazach, gadach, ptakach i ssakach. Jest to podział ogólny, który ułatwia poruszanie się po książce. Wewnątrz każdego rozdziału występują natomiast kolejne podziały, już bardziej szczegółowe i nie każdemu znane. W publikacji znajdziemy wiele zdjęć, co będzie stanowić ważny element zachęcający do lektury także młodszych wiekiem Czytelników. Dla mnie osobiście najprzyjemniejszym wizualnie rozdziałem był ten o ssakach, gdyż fotografie na przykład różnego rodzaju żab i węży sprawiały, że strony przewracałam, trzymając je tylko za róg z numeracją - żeby przypadkiem żadnego z tych stworzeń nie dotknąć, nawet na papierze.

Pod względem treści także wszystko wygląda bardzo dobrze - nie jesteśmy bowiem zarzuceni całymi stronami szczegółowych informacji na temat jakiegoś stworzenia. Kilka lub kilkanaście zdań wystarczy. Do tego zdjęcie, podstawowe informacje o typie, podtypie, gromadzie, gatunku, występowaniu, wymiarach i tym podobnych rzeczach. I garstka ciekawostek, bez których nie wyobrażam sobie publikacji tego rodzaju.

Nie jest to może książka, którą czyta się z zapartym tchem od deski do deski, ale nie taką ma przecież pełnić funkcję. Do takich publikacji sięga się rzadziej - wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, ale są one bardzo przydatne w domowym księgozbiorze. Dla mnie ta publikacja (lub jakaś jej pokrewna) to must have naszej biblioteczki.

Tytuł: Świat zwierząt
Wydawca i rok: Horyzonty, 2018