Dodany: 02.05.2018 14:42|Autor:

Angielscy chuligani siali strach i spustoszenie na europejskich stadionach od wczesnych lat 70. Dopiero zamieszki na stadionie Heysel w Brukseli, w których zginęło 39 osób sprawiły, że problemem zainteresował się brytyjski rząd. Ówczesna premier, Margaret Thatcher wypowiedziała wojnę piłkarskim pseudokibicom.

"Hoolifan" to unikalna książka, która nie ma odpowiednika na polskim rynku wydawniczym. Rzetelnie, ale i z dużym poczuciem humoru, opisuje rzeczywistość angielskich stadionów, zanim te stały się wzorcem do naśladowania dla całej Europy.

"Hoolifan" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów piłki nożnej. Wprowadza nas w sam środek jednej z najgroźniejszych i najsłynniejszych grup chuliganów – Headhunters (Łowców głów) – fanatyków Chelsea Londyn. Martin King, od ponad 30 lat zagorzały kibic The Blues, przedstawia całą prawdę o "angielskiej chorobie", jak nazywano kiedyś angielskich pseudokibiców.

Czy prawda ta istotnie jest aż tak przerażająca, jak się powszechnie uważa? Czy przyczyny patologicznych zachowań kibiców są naprawdę tak skomplikowane, jak próbują to przedstawiać socjolodzy? W "Hoolifan" nie ma prostych odpowiedzi na te pytania. Jest za to fascynująca prawda o jednym z największych fenomenów współczesnej kultury masowej – kibicach piłki nożnej.

[Trolsen Communicate, 2008]