Dodany: 30.04.2018 16:51|Autor:

David M. Black, przygotowując "Psychoanalizę i religię w XXI wieku", zaprosił do współpracy wybitnych przedstawicieli różnych szkół i nurtów psychoanalizy zajmujących się problematyką religii i duchowości. Wnieśli oni do książki świeżą perspektywę teoretyczno-badawczą w psychoanalitycznym spojrzeniu na kwestię wiary i duchowości, odpowiadając na kilka ważnych w tym kontekście pytań:

– W jaki sposób religijne narracje przenoszą bądź zniekształcają psychologiczną prawdę?
– W jaki sposób religia "funkcjonuje" psychologicznie?
– Jaka jest natura doświadczenia religijnego?
– Czy istnieją podobieństwa między psychoanalizą a różnymi tradycjami religijnymi?

"Jest to praca wybitna dzięki różnorodności poglądów 14 autorów, prezentujących swój punkt widzenia na wybrane tematy; książka ma charakter wyważonej dyskusji".
Christopher MacKenna, British Association of Psychotherapists, Londyn

"David Black zebrał i dokonał wyboru ważkich artykułów o wierze religijnej i psychoanalizie. To godny polecenia, wzbogacający nasz sposób myślenia materiał".
Jonathan Wyatt, pismo "Psychodynamic Practice"

"Redaktor pracy, David Black, przygotował doskonałe wprowadzenie, w którym prezentuje krótką historię relacji psychoanalizy i religii (...) Książkę tę, sądzę, powinien przeczytać każdy, kto interesuje się stale zmieniającymi się, wzajemnymi odniesieniami między nimi".
Mary Neave, pismo "Therapy Today"

[Wydawnictwo WAM, 2009]