Dodany: 23.04.2018 19:35|Autor:

Książka: Metafizyka
Majewski Lech
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


Wzruszająca historia, gwałtowne uczucia i ich zaskakujące związki z ponadczasową sztuką. W sennej atmosferze Wenecji rozgrywa się cichy dramat…

Powieść o miłości, wielokrotnie wznawiana i wciąż poszukiwana przez czytelników, która doczekała się ekranizacji pod tytułem "Ogród rozkoszy ziemskich".


Życie głównej bohaterki, Bei, historyka sztuki pracującej w National Gallery w Londynie, splata się z życiem Luisa, inżyniera budowy okrętów, by zaowocować szczęściem, spełnieniem i… porażającą samotnością. Tak jak Beatrycze Dantego, Bea, zafascynowana tajemniczym malarstwem Hieronima Boscha, prowadzi Luisa przez świat uczuć i znaczeń symboli. Bowiem czymże są zasady wyznawane przez Luisa – symetria i arytmetyka – wobec rzeczywistości, która okazała się tak piękna, niepowtarzalna i krucha?


Lech Majewski to poeta, pisarz, malarz i reżyser urodzony w Katowicach, od 1981 pracuje przede wszystkim za granicą. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, a następnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTFTviT w Łodzi. Jego filmy, m.in.: "Rycerz", "Lot Świerkowej Gęsi", "Więzień Rio", "Ewangelia wg Harry'ego", "Basquiat" (scenariusz na podstawie jego książki), "Pokój saren", "Wojaczek", "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Szklane usta", "Młyn i krzyż" oraz "Onirica", prezentowane były na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jerozolimie i Montrealu, zdobywając wiele nagród.

Wideoarty, fotografie i rzeźby Lecha Majewskiego pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Muzeum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja "Krew Poety" stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów pt. "Bruegel Suite" był wystawiony w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie oraz na 54. Weneckim Biennale.

[Rebis, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 134
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: