Dodany: 19.04.2018 23:35|Autor:

Książka: Nowy autorytaryzm
Gdula Maciej
Notę wprowadził(a): ilia

Dr hab. Maciej Gdula, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się klasami społecznymi, proponuje nowe ujęcie rządów PiS jako zjawiska wymykającego się szufladce "populizmu". Na podstawie badań przeprowadzonych w ostatnim roku wyjaśnia tajemnicę sukcesu Prawa i Sprawiedliwości i wskazuje na anachroniczność stosowania dziś wobec PiS kategorii, za pomocą których krytykowano pierwszy okres rządów partii Jarosława Kaczyńskiego – 2005-2007. Wskazuje też kluczowe dla zmierzenia się z PiS-em tematy. Tłem dla tych rozważań są przemiany polskiego systemu klasowego i konstrukcji sfery publicznej.

Dr hab. Maciej Gdula (1977) – socjolog, badacz polskiego systemu klasowego, komentator i publicysta, wykłada w Instytucie Socjologii UW, współpracownik Instytutu Studiów Zaawansowanych. Wydał m.in. "Trzy dyskursy miłosne" (2009), "Style życia i porządek klasowy" (2012, razem z Przemysławem Sadurą), "Oprogramowanie rzeczywistości społecznej" (2015), "Uspołecznienie i kompozycja" (2016), "Klasy w Polsce. Teorie, dyskusje, badania, konteksty" (2017, razem z Michałem Sutowskim).

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018]