Dodany: 27.03.2018 17:03|Autor: Semm

Polecam

Jeśli miałabym opisać tę powieść jednym epitetem, zapewne wybrałabym słowo „bajeczna”. A powodów miałabym wiele. Jednym z najbardziej podstawowych jest jej tematyka i wykorzystane przez autorkę pomysły, ale też opowieści snute przez bohatera. Przede wszystkim jednak określenie to pasuje mi najbardziej, ponieważ „Marzyciel” ma nastój, klimat charakterystyczny dla baśni – niedookreślony, nieco magiczny, nierealny, przypominający senne marzenie. Znaczącym tu elementem jest główny bohater, Lazlo Strange, nazywany w młodości Strangem Marzycielem – i nie bez przyczyny. Chłopak od zawsze buja w obłokach, pochłania niezliczone książki, szczególnie te dotyczące jego marzenia – Niewidzialnego Miasta, znanego również jako Szloch, które w pewien sposób zniknęło przed laty ze świata. Nie bez znaczenia są również pozostałe postacie. Laini Taylor w ulotny sposób kreuje relacje między bohaterami, uczucia, a także fabułę, jako że to emocje są siłą napędową działań – nienawiść, strach, wstyd, litość, troska. Autorka stworzyła powieść, która wciąga czytelnika swoją oryginalnością. Serdecznie polecam Wam zanurzenie się w ten sen. :-)