Dodany: 23.03.2018 11:35|Autor:

Książka: Relacja terapeutyczna
Hayes Jeffrey A., Gelso Charles J.
Notę wprowadził(a): Rosco

Relacja, która się tworzy między psychoterapeutą a klientem lub pacjentem, jest bez wątpienia najważniejszym elementem doświadczenia psychoterapeutycznego. Dobra relacja może mieć bardzo pozytywny wpływ na efekty działań terapeutycznych, i odwrotnie – pozytywne zmiany rzadko obserwuje się u klientów, których relacja z terapeutą jest nie najlepsza.

Z książki dowiesz się z czego składa się relacja terapeutyczna, jakie zachodzą w niej zmiany w trakcie procesu psychoterapii, czym różni się w poszczególnych szkołach psychoterapii oraz w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie.

Zofia Milska-Wrzosińska (Laboratorium Psychoedukacji) o ksiażce:

„Wydanie tej książki należy uznać za wydarzenie. Pozycja ta może być przydatna zarówno psychoterapeutom, jak i osobom z różnych względów psychoterapią zainteresowanych, gdyż poddaje refleksji jej mechanizm działania oraz skuteczność...
...Gelso i Hayes analizują najważniejsze aspekty relacji pacjenta z psychoterapeutą: przymierze terapeutyczne, przeniesienie i przeciwprzeniesienie oraz – last but not least – relację realną. Z tej perspektywy wnikliwie rozważają podstawowe podejścia psychoterapeutyczne: psychoanalityczne, poznawczo-behawioralne, humanistyczno-egzystencjalne oraz – mało u nas znane – feministyczne.
Mogę polecić tę książkę z pełnym przekonaniem – od kilku lat dowodzi swojej przydatności w ramach Studium Psychoterapii przy Laboratorium Psychoedukacji. Dobrze się stało, że jest już dostępna po polsku”.

Seria „Biblioteka Terapeuty” zaprasza każdego, kto interesuje się psychoterapią, do przemyślenia najważniejszych dylematów terapeutycznych, pogłębienia swojej wiedzy oraz zdobycia nowych umiejętności. Studentów i początkujących terapeutów wprowadza w świat pracy z klientem, a doświadczonych praktyków inspiruje do doskonalenia swoich umiejętności.

[Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011]