Dodany: 14.03.2018 09:21|Autor:

nota wydawcy


Komiks opowiada o rtm. Witoldzie Pileckim, patriocie i bohaterze, żołnierzu wojen 1918-1920 i 1939 r., członku podziemia antyniemieckiego w czasie okupacji, dobrowolnym więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, powojennym konspiratorze podziemia antykomunistycznego, zamordowanym przez władze Polski pojałtańskiej w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie 25 maja 1948 r.

Album ukazuje się niedługo przed 70. rocznicą zamordowania rtm. Witolda Pileckiego i w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorami komiksu „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego” są – Witold Tkaczyk, pomysłodawca i autor scenariusza oraz rysownicy: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot.

Osią scenariusza jest brutalne śledztwo, jakie po aresztowaniu prowadzili przesłuchujący Pileckiego funkcjonariusze komunistycznej bezpieki. Poniżany i okrutnie torturowany wyznał żonie, iż Oświęcim przy metodach ubeków to była „igraszka”.

Przedstawione są losy bohatera w czasie okupacji niemieckiej – budowanie struktur podziemnego państwa i dobrowolne zesłanie do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w celu rozpoznania tam sytuacji, gdzie zorganizował skuteczny ruch oporu i samopomocy więźniów.

Po ucieczce z Oświęcimia, walce w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie jenieckim w Murnau i w II Korpusie gen. Andersa we Włoszech Pilecki powrócił do zdominowanego już przez Sowietów i polskich komunistów kraju, zbudował struktury wywiadowcze, dostarczające informacji i ściśle tajnych dokumentów do polskiego wojska i władz na obczyźnie.

Aresztowany przez bezpiekę 8 maja 1947 r. został poddany brutalnemu śledztwu, podczas którego był torturowany przez funkcjonariuszy MBP oznaczających się szczególnym okrucieństwem i sadyzmem. Prowadzone śledztwo nadzorowali najwyżsi urzędnicy MBP, a zainteresowani nim byli najwyżsi przedstawiciele komunistycznego establishmentu z prezydentem Bierutem i premierem Cyrankiewiczem na czele. Ten ostatni był szczególnie wyczulony na zeznania Pileckiego, jako jego współwięzień z Auschwitz. Po wojnie bowiem – niezgodnie z prawdą – to Cyrankiewicza kreowano na twórcę i przywódcę tajnych struktur oporu i samopomocy w Oświęcimiu.

Po pokazowym procesie Witold Pilecki został skazany na kilkukrotną karę śmierci. Był to typowy dla tamtego czasu mord sądowy. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano przez zastrzelenie w więzieniu na Mokotowie późnym wieczorem 25 maja 1948 r.

Jeden z brytyjskich historyków zaliczył rtm. Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych żołnierzy ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Publikacja poza komiksem zawiera też część opisową złożoną z tekstów zawierających informacje o działalności rtm. Witolda Pileckiego, metodach śledczych oprawców z MBP oraz zdjęcia archiwalne.

[Zin Zin Press, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 107
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: