Dodany: 11.03.2018 22:16|Autor:

Książka: Chłopięce lata
McCammon Robert
Notę wprowadził(a): Avael

"Horror, fantasy, powieść obyczajowa i historia prowincjonalnej Ameryki w jednym. Drodzy czytelnicy, jeśli myśleliście, że »TO« Stephena Kinga to najlepszy dreszczowiec o latach młodości, to byliście w błędzie. Trzymacie w rękach najlepszą powieść o dojrzewaniu naszych czasów. No, może jedną z dwóch..."

Robert Ziębiński, "Newsweek Polska"

"Magiczne lata" to niezapomniana, wielowątkowa opowieść skreślona ręką amerykańskiego mistrza pióra, Roberta McCammona, która jest barwną kroniką życia dwunastoletniego Cory'ego Mackensona, mieszkającego w miasteczku Zephyr w Alabamie.

Pewnego marcowego ranka Cory jest świadkiem tajemniczego wypadku: w głąb miejscowego jeziora stacza się samochód z zamkniętymi wewnątrz zmasakrowanymi zwłokami. Prześladowany myślą, że w jego wspaniałym Zephyr ukrywa się morderca, chłopiec postanawia zdemaskować sprawcę zbrodni. Nie dysponuje jednak żadnymi śladami, prócz zielonego piórka znalezionego na miejscu zbrodni, więc próbuje odnaleźć mordercę, analizując życie i zwyczaje mieszkańców swojego miasteczka.

Jednak "Magiczne lata" to nie tylko zajmująca powieść sensacyjna i interesująca opowieść grozy, ale także spostrzegawcza, pełna fantazji i uczucia opowieść o życiu i dojrzewaniu umieszczona na tle fascynującego portretu Ameryki lat sześćdziesiątych XX wieku.

"Magiczne lata" to jedna z tych powieści, do których sięgamy z łezką w oku, aby przypomnieć sobie jak wyjątkowy był świat, gdy patrzeliśmy na niego naszymi młodzieńczymi oczami. To arcydzieło współczesnej literatury, które na zawsze zostaje w sercu czytelnika.

"Z połączenia kryminalnej zagadki, klimatu grozy, bogatego obyczajowego tła i niezwykłej narracji Robert McCammon stworzył arcydzieło daleko wykraczające poza wszelkie konwencje; pełną ciepła i mądrości sentymentalną podróż bezpowrotnie odmieniającą czytelnika".

Krzysztof Pochmara, "Katedra.nast.pl"

"»Magiczne lata« są naprawdę zachwycające. To »Książę przypływów« skreślony ręką McCammona... Niewiarygodnie poruszające. Okres chłopięcych lat przedstawiony tak, jak powinny one wyglądać, oddany ze szczerością i hojnością detali. Uwielbiam tę książkę i chcę, by mój syn również ją przeczytał".

Peter Straub, autor bestsellerów z listy "New York Timesa"

"Czarująca... Tryskająca energią celebracja dzieciństwa, jego tajemnic i cudów... McCammon maluje je z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Obfitość słodko-gorzkiej narracji, która jest – jak do tej pory – najlepszą powieścią McCammona".

"Kirkus Reviews"

"Wciągająca opowieść o magii wplecionej w nasza codzienność, o wielu cudach i bólach okresu dorastania, o zadziwiającym pięknie wokół nas, którego często nie dostrzegamy... »Magiczne lata« składają się z małych, anegdotycznych perełek,które nadają powieści życie. Niczym kalejdoskop, który po obróceniu ukazuje nam zupełnie nowy zachwycający wzór, tak powieść McCammona przedstawia nam bogactwo przenikających się wydarzeń i charakterów, tworząc jedną z najbardziej zachwycających książek ostatnich lat".

BookPage

"Wspaniała historia, pełna potężnych emocji, cudownych scen i niezapomnianej narracji... Przepełniona wystarczającą dozą przygody, radości życia, młodzieńczych odkryć i przeżyć, aby starczyło na tuzin chłopięcych istnień".

"Houston Chronicle"

"Ta znakomicie opowiedziana historia łączy wrażliwość Marka Twaina, Flannery O'Connor i Stevena Spielberga, splatając ludzkie życie z magią i odnosząc sukces zarówno jako opowieść o dojrzewaniu, jak i ciekawa sensacja. Na szczęście magia wciąż nie opuściła McCammona, dzięki czemu możemy podziwiać tę wyjątkową książkę".

"Newsday"

"Ta sugestywna powieść przekonuje na wielu poziomach. Wątek sensacyjny usatysfakcjonuje nawet największych miłośników gatunku. McCammon stworzył również niesforny, przejmujący dziennik podróży poprzez burzliwy sezon chłopięcych lat, któremu towarzyszą najbardziej zapadające w pamięć postaci mieszkańców Południa od czasów Harper Lee".

"Publishers Weekly"

"Nikt nie maluje obrazów ze słów tak pięknie jak McCammon..."

Sandra Brown, autorka bestsellerów z listy "New York Timesa"

Robert McCammon – amerykański autor uznawany za jednego z najlepszych pisarzy grozy w historii, chociaż jego literacki dorobek daleko wykracza poza ramy gatunku.

Zaczynał pod koniec lat 70. XX wieku i do początku lat 90. napisał kilka pwoieści,które są aktualnie zaliczane do klasyki grozy, m.in. "Pragnienie", "Stinger" czy "Godzina wilka". Kilka z nich otrzymało nagrodę Brama Stokera dla najlepszych powieści roku, m.in. "Swan Song" i "Mine".

W kolejnych latach autor zwrócił się ku innym gatunkom literackim, czego przykładem są takie powieści, jak "Magiczne lata", "Gone South" czy historyczna seria o przygodach Matthew Corbetta.

"Magiczne lata" są najsłynniejszą powieścią Roberta McCammona, uznawaną już za klasykę amerykańskiej literatury i jedną z najpiękniejszych współczesnych powieści o dojrzewaniu. Książka zdobyła nagrody Bram Stoker Award oraz World Fantasy Award dla najlepszej powieści roku.

Oprócz "Magicznych lat", najsłynniejszą powieścią Roberta McCammona jest postapokaliptyczna epopeja "Łabędzia pieśń" ("Swan Song"), która również ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

[Papierowy Księżyc, 2012]