Dodany: 01.08.2010 12:11|Autor: Pok

Przerost treści nad formą

Świat wykreowany w tej powieści s.f. zasługuje na ogromne brawa. Nie tyle nawet chodzi tu o sam świat, co o prawa nim rządzące. Stworzony przez Zajdla system społeczny jest niesamowicie spójny, a zarazem bardzo realistyczny i ludzki. Wszystko to podkreśla narracja powieści, w której przedstawiony świat wydaje się niemal utopijny, ze świetnie rozwiązanym systemem socjalnym. Im dalej jednak, tym bardziej przekonujemy się, że nie jest wcale tak różowo. Zresztą książka jest pełna przemyśleń, które znacznie podnoszą jej wartość. Problem tkwi jedynie w tym, że te przemyślenia nie zawsze są realistycznie przedstawione (np. spotykają się dwie osoby i po chwili jedna zaczyna monolog ciągnący się przez 1,5 strony) i bywają zbyt mocno upchane na tych 180 stronach. Można by rozciągnąć fabułę do 300 stron, szczególnie że później akcja toczy się zbyt szybko i wydaje się niemal, jakbyśmy czytali streszczenie.

Powiedziałbym, że "Limes inferior" to przykład lekkiego przerostu treści nad formą. Mnie takie podejście nawet odpowiada, choć pod koniec czułem lekki niesmak. Mogło być rewelacyjnie, a jest "tylko" bardzo dobrze. Mimo wszystko najważniejszy jest fakt, że w ogólnym rozrachunku książka wypada świetnie, i tego należy się trzymać.