Dodany: 01.03.2018 13:01|Autor:

Marek Orzechowski, dziennikarz, publicysta i pisarz, ma w swoim dorobku wywiady z czołowymi politykami Europy, setki komentarzy, artykułów i reportaży, w tym z wojny na Bałkanach. Najnowsza książka „Europolis, czyli diabeł mieszka w Brukseli” to dokonany przez autora wybór najciekawszych spośród nich. Prawie wszystkie opublikowane zostały w polskiej prasie po upadku systemu komunistycznego.

Wystarczy posłuchać codziennych wiadomości: wszystko, co złe, płynie właśnie stamtąd. Z Brukseli-Europolis, unijnego miasta-państwa, które chce nad nami dominować. Ale życie jest bogatsze od unijnych dyrektyw, i o tym jest ta książka. O ludziach, których nie wolno zapomnieć, o zdarzeniach, które nas zmieniły, o wojnach, których nie powinno być. Ale i o radościach i smutkach, które ubarwiają nasze życie.

Wędrowny szlak dziennikarza, jak ten Marka Orzechowskiego, wieloletniego korespondenta radiowego i telewizyjnego w Bonn i Brukseli, jest szeroki. Spotkał na nim wielu ludzi, był świadkiem wielu historycznych zdarzeń. I zawsze dostrzegał los zwykłego człowieka, który dziennikarzowi otwiera drzwi i nierzadko serce. „To więcej niż spowiedź w konfesjonale. Tam zostaje wszystko, co zostało wyznane. U dziennikarza wszystko, co zostało powiedziane, może zostać wykorzystane, a wówczas warto pamiętać, że rękopisy nie płoną”.

[Muza SA, 2017]