Dodany: 26.02.2018 23:34|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Życie depcze wyobraźnię

Nieznana terrorystka (Flanagan Richard)

Richard Flanagan to autor, na którego trafiłem dzięki jednej z recenzentek, której zdanie sobie bardzo cenię i szanuję. Jednak rzadko kiedy zdarza mi się, żebym już po pierwszej książce (a jeszcze rzadziej debiucie, jak w tym przypadku) był stuprocentowo przekonany, że autor jest zdecydowanie dla mnie. Ale po przeczytaniu świetnej "Śmierci przewodnika rzecznego" wystarczyło mi, aby pojawiło się u mnie przekonanie, że przeczytam wszystko, co się tylko u nas pojawi od tego australijskiego pisarza. Szybko trafiły na moją półkę dwie kolejne jego książki, ale to nie o nich dzisiaj powiem, a o najnowszej wydanej przez wydawnictwo Literackie, czyli "Nieznanej terrorystce", która z pewnością wstrząśnie niejednym czytelnikiem.

Gina Davies to na co dzień tancerka erotyczna znana jako Doll, która swoim ciałem, urodą i wszelkimi wdziękami rozpala do czerwoności wielu mężczyzn w klubie Chairman’s Lounge. Nie jest to jej pierwsza, ani ostatnia praca. Ale najbardziej opłacalna, bo najlepiej płatna. A dla samotnej Giny to klucz do spełnienia marzenia kupna własnego mieszkania. Niewiele jej zostało do realizacji upragnionego celu. Ale jej życie już za chwilę ulegnie diametralnej zmianie. Na stadionie w Sydney znaleziono ładunki wybuchowe, a chwilę później Gina poznaje tajemniczego Tariqa, z którym postanawia wylądować w łóżku. Rano budzi się sama i nigdzie nie widzi nieznajomego mężczyzny, a po włączeniu telewizji dowiaduje się o ataku terrorystycznym i doznaje przy tym szoku, bo media pokazują pewne nagranie, na którym widać zamachowca, który dzień wcześniej wchodził do hotelu z pewną kobietą. Tą kobietą okazuje się być Gina, która staje się główną podejrzaną i wspólniczką Tariqa w akcji terrorystycznej. Musi szybko zareagować, żeby powstrzymać nasilające się oskarżenia i oczyścić swoją osobę. Ale czy uda jej się to zrobić nim będzie za późno?

„Realizm to uścisk rozczarowania, który przyjmujemy, żeby już więcej się nie rozczarowywać”

Richard Flanagan postanowił pokazać w pewnym sensie jak wygląda nasz świat po ataku terrorystycznym na World Trade Center z 11 września 2001 roku i kolejnych, które jak lawina zaczęły się po nim pojawiać na całym globie. Świat, którym rządzi strach, terroryzm i pieniądze. Świat, w którym nawet najmniejsza wzmianka czy podejrzenie o terroryzm urasta do nieprawdopodobnej plotki rozchodzącej się przez media w błyskawicznym tempie. Media, które żerują na człowieku i kosztem niewinności tej osoby potrafią zniszczyć jego życie dla własnej sławy i pieniądza. Autor świetnie przedstawił jak masowe media potrafią z niczego zrobić niesamowitą historię i mieszać w głowach naiwnych ludzi wzbudzając w nich strach i sensację nawet powielając ciągle tę samą bzdurną informację. Manipulują i mamią niejednokrotnie mając świadomość, że nie przekazują nawet ułamka prawdy. Ale niektóre osoby są bezwzględne w zdobywaniu sławy, poparcia i rozgłosu, więc nie cofną się przed niczym.

Autor kapitalnie to przedstawił posługując się swoją postacią, której jak dotąd już ciężkie życie przemienił w jeszcze większe piekło. Gina Davies bardzo wcześnie straciła matkę, która zostawiła ją odchodząc z synami od ojca, a niedługo po tym zginęła. Ojciec w przeszłości ją wykorzystywał i trafiła do rodziny zastępczej, a z nim zerwała kontakt na zawsze. Dziś jest samotniczką, która co prawda nie przejmuje się aż tak swoim ciężkim życiem, ale nie potrafi żyć bez leków, drogich zakupów nowych trendów mody i zbiera na własne mieszkanie tańcując w klubie erotycznym. A kiedy trafia na tajemniczego faceta, z którym przeżywa cudowną noc i już myśli, że być może w końcu pojawił się wart większej uwagi mężczyzna zaraz jej życie jeszcze bardziej się pogarsza i cały świat staje przeciwko niej. Musi podjąć walkę, żeby się oczyścić, ale Flanagan pokazuje, że wcale nie musi to być takie oczywiste, a już na pewno nie łatwe. Pojawiają się lęk, panika i obawa przed zostaniem naprawdę oskarżoną. Pojawiają się obsesyjne myśli i nieracjonalne działania. Autor świetnie prowadzi fabułę, niezbyt szybko, aby wniknąć w psychologię tej postaci i pokazać co rodzi się w głowie takiej osoby, od której z dnia na dzień odwrócił się niemal cały świat. Fabuła jest z pozoru prosta i niczym się niewyróżniająca, ale w raz z kolejnymi stronami czytelnik przekonuje się, że oczywiste rozwiązanie, jakie nasuwa się do głowy, wcale takie oczywiste nie jest i historia rozwija się w takim kierunku, że może naprawdę zaskoczyć, bo jest bardzo oryginalnie i nieszablonowo.

„Kto wie, do czego zdolny jest człowiek, jeśli pozbawić go możliwości kochania?”

"Nieznana terrorystka" to pozycja, która z pewnością wstrząśnie niejednym czytelnikiem i na długo zostanie w pamięci. Szokuje, wstrząsa, kopie i elektryzuje, a świetny i bezbłędny styl australijskiego autora powoduje, że z pozoru prosta fabuła urasta do mądrej i głębokiej książki, która zmusza do refleksji na temat świata w jakim żyjemy, emocji jakie nami rządzą czy empatii do drugiego człowieka. Terroryzm zniszczył wiele żyć, ale nie on jest głównym złem, tylko po prostu człowiek, który w imię własnych korzyści czy potrzeb jest zdolny do wszystkiego. Rewelacyjna książka, której rozwinięcia i finału się nie spodziewałem. Polecam.

*Richard Flanagan, Nieznana terrorystka, wyd. Literackie,Kraków 2018, s. 14
**tamże, s. 323

Recenzja z mojego bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2018/02/nieznana-terrorystka-richard-flanagan.html