Dodany: 26.02.2018 22:25|Autor: naufraga

Luty 2018- chorobowy :(

1. Smolarnia nad Bobrową Wodą: Powieść historyczna z XI w. (Czernik Stanisław) Czasy palatyna Sieciecha , jego wpływów na politykę dynastyczną w Polsce, represji, masowych prześladowań , czyli schyłek XI w. Obok polityki możnych wątek nieszczęśliwej miłości dziewczyny z podupadłego rycerskiego rodu - Marzenki, która schronienie znalazła w smolarni, a swe uczucia nieszczęśliwie lokuje w młodym księciu. Książka ciekawa pod względem obyczajowym i językowym. Moc archaizmów, ale czytanie ciekawsze.

2.Pomiędzy nami góry (Martin Charles) Książka ciekawa, potrafi trzymać czytelnika w napięciu, zaskakuje w stopniu umiarkowanym, zwłaszcza zakończenie (może zbyt przesłodzone). Uczy pokory wobec sił przyrody, wprawia w podziw nad ludzkim poświęceniem i umiejętnościami. Dobra lektura, polecam.

3.Dwórka królowej (Kowalczuk Halina) . Sięgnęłam po tę książkę wyłącznie dla czasu akcji- początek panowania Elżbiety I Tudor. Niby osadzona w epoce i realiach, a jednak...Tytułowa dwórka- zielarka, córka lekarza, sama starająca się o dyplom uczelni (!)w elżbietańskiej Anglii absolutnie nie ma na to szans, tym bardziej na romansowanie z hiszpańskim księciem. Elementy magii wplecione w treść jeszcze bardziej odrealniają tę opowieść. Nie trzyma się ona żadnych ram, ani historycznych, ani obyczajowych. Z trudem dobrnęłam do końca, historia gubi się i mąci, brak wyrazistej konstrukcji. Szkoda czasu!

4.Kochanek dziewicy (Gregory Philippa) Philippa Gregory to niekwestionowana mistrzyni powieści historycznej. Nie można się nudzić czytając jej powieści. Mocno zarysowane sylwetki bohaterów, nieszablonowo ujęta zwłaszcza młoda Elżbieta I Tudor na początku swego panowania. Jej humory, niezdecydowanie, walka o miłość czyni tę książkę bardzo ciekawą. Rozterki jej konkurentki -Amy Dudley, która nie może przestać kochać męża Roberta i "oddać " go królowej, czynią ją bliższą czytelnikowi niż sama królowa. Świetnie zarysowana charakterologicznie postać lorda Cecila- doradcy królowej.Jego nieustanna gra o życie i bezpieczeństwo młodej władczyni wzbudzają podziw nawet po wiekach. Nieszablonowo pokazana Elżbieta, jej trudny charakter, bolączki, ciekawostki z epoki, czynią tę książkę bardzo ciekawą. Polecam!.

5. Na zgliszczach Zakonu (Morawska Zuzanna (Morawska Z. lub pseud. Dąbrowa A. Z. lub Z. M.)) Powieść z początku lat sześćdziesiątych XXw. Jasny i wyraźny podział na "dobrych i sprawiedliwych" mieszkańców ziem polskich, prawego władcę Jagiełłę i złych, podstępnych, Krzyżaków. Przyczyny wojny, przebieg bitwy pod Grunwaldem, upadek zakonu, nieudane oblężenie Malborka.... to wszystko tu się znajdzie. Czyta się z ciekawością, to prawda, sporo obyczajowych detali z życia XV wiecznej Polski, Litwy i Żmudzi.Pojawia się nawet wątek romansowy zakończony happy endem . Polecam.

6.O miłości romantycznej (Wasylewski Stanisław (pseud. Bury Jan)) Świetna książka o miłości romantycznej, wielkich Polakach epoki romantyzmu i tych, które powodowały szybsze bicia serc. Znajdziemy tu rozdziały poświęcone pani Joannie Bobrowej - muzie Z. Krasińskiego i J. Słowackiego. Ten ostatni napisze" Na Boga!, rzuć Pani błękitnymi oczyma w stronę Paryża, niech mi tu od tego spojrzenia błyśnie i rozwidni się na chwilę ciemne powietrze...". Jest mowa o pełnej poświęcenia, ukochanej za pomoc dla emigrantów Klaudynie Potockiej, pięknej samarytance oraz o dzielnej dziewicy- bohaterce Emilii Plater. Ciekawe są rozdziały o magnatkach, milionerkach z Ukrainy (pani Ewelinie z Rzewuskich Hańskiej, która rozkochała tego biedaka Balzaka i pani Karolinie Iwanowskiej ks. Wittgensteinowej- ukochanej Liszta ). Nie może zabraknąć Mickiewicza, jego młodzieńczych i późniejszych miłości, bez których być może ta sława i te utwory nigdy by nie powstały?.. Bardzo ciekawa książka. Polecam.