Dodany: 24.07.2010 23:54|Autor: mark014

Lekko o najciekawszych wątkach historii

Książka zaciekawiła mnie opisem z okładki i faktycznie nie zawiodłem się. Interesuję się historią, ale nie szukam w niej listy dat i nazwisk, a wyjaśnienia intrygujących, zdawać by się mogło dobrze znanych, wątków. Autor książki zwięźle opisuje tematy w formie, nieprzeciążonego danymi, wykładu, który kierowany może być zarówno dla ucznia liceum (dobrze jednak o pewnych rzeczach wiedzieć więcej by zrozumieć całość), jak i studenta lub osoby, której wyuczona specjalność tej dziedziny nauki nie obejmuje.

Czyta się szybko i przyjemnie. Dobra lektura na lato w ramach małego przypomnienia paru faktów z historii. Wybrano też ciekawe wydarzenia do omówienia, jak kwestia Wikingów i ich podbojów, miasteczka Roswell, wojny secesyjnej (w paru słowach bardzo trafnie opisany konflikt), afrykańskich i południowoamerykańskich cywilizacji, zamachu na prezydenta Kennedy'iego czy zimnowojennych potyczek w kosmosie. Każde z zagadnień zawiera nakreślone niejasności, co do prawdziwego ich przebiegu, a autor nie unika nawet przedstawienia opinii fantastycznych, takich jak pomoc cywilizacji pozaziemskich lub inne teorie spiskowe. Mogłoby się to wydawać niepotrzebne, a wręcz śmieszne, jednak w codziennym życiu często się stykamy z przeróżnymi wizjami ludzi o bujnej wyobraźni. Takie ujęcie pozwala zatem nie tylko na obiektywne wyłożenie poglądów na dany temat, ale i prześledzenie ludzkiej percepcji danych, która może tworzyć nieograniczone przyczyny zaszłych zdarzeń.

Jedynym minusem książki, jak i pozostałych z tej serii, jest czarno-biały druk. Wiele zdjęć lub rysunków jest mało czytelna lub traci na odjęciu kolorów w dobie barwnej kultury obrazkowej.