Dodany: 27.12.2017 18:13|Autor:

nota wydawcy


Georges Kleiber, profesor Uniwersytetu Strasbourg II, jest jednym z największych autorytetów francuskich w zakresie językoznawstwa francuskiego i ogólnego.


Prezentowana książka jest pierwszym całościowym krytycznym przedstawieniem zalet i wad wykorzystania pojęcia prototypu w semantyce. Jest niesłychanie ważna dla każdego, kto wkracza w obszar językoznawstwa kognitywnego: porządkuje podstawowe pojęcia, ustali pewną hierarchię opisu, pokazuje ewolucję teorii i ich różnorodność. Hipotezą wyjściową autora jest wykazanie, iż istnieje kilka wersji teorii prototypu, które z grubsza można uporządkować jako teorię standardową i wersję rozszerzoną. Kleiber udowadnia, że istnieją także różne koncepcje semantyki prototypu – od kilku koncepcji wariantowych w ramach teorii standardowej oraz, poprzez zastosowanie pojęcia podobieństwa rodzinnego, dojście do wersji rozszerzonej i w konsekwencji stworzenie licznych odmian, w których pojęcia prototypu i kategorii różnią się zdecydowanie od pierwszych założeń.

Synteza podstawowych dla współczesnego językoznawstwa pojęć i teorii jest dokonana w rzadko spotykanym w literaturze przedmiotu stylu – precyzyjnie, z kartezjańską logiką, odwołaniem do olbrzymiej literatury, która jednak nie przytłacza czytelnika, a pozwala mu wniknąć w problematykę skomplikowaną i pasjonującą ze względu na swą różnorodność i interdyscyplinarność. Jako podręcznik akademicki przeznaczony dla studentów kierunków humanistycznych może być modelem doskonałej struktury rozprawy, obudowanej bogatym aparatem naukowym i jednocześnie napisanej w przystępnym stylu i z osobistym zaangażowaniem.

Warto także podkreślić, iż jest to pozycja europejska, francuska – co jest rzadkością na naszym rynku wydawniczym – która pozwoli studentom poznać punkt widzenia różny od powszechnie dostępnych prac amerykańskich, wzbogacając w ten sposób ogólną wiedzę językoznawczą.

[Universitas, 2003]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 69
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: