Dodany: 25.12.2017 19:42|Autor:

Leksykon „Polacy i Niemcy. Historia – kultura – polityka” stanowi swoistą 'prolegomenę' do studiów tysiącletnich związków polsko-niemieckich. Jego celem jest – jak stwierdzają we wstępie redaktorzy – „podjęcie próby powiązania ze sobą 'niemieckich' i 'polskich' doświadczeń przeszłości i teraźniejszości, przez wzajemne porównania i pojęciowe ujęcie”.

Andreas Lawaty i Hubert Orłowski potrafili pozyskać dla swojego przedsięwzięcia najlepszych specjalistów z obydwu krajów, którzy w krótkich esejach przybliżają pojęcia wspólnej historii oraz fenomenów teraźniejszości, zogniskowane na wydobyciu wspólnoty doświadczenia dziejowego albo – gdzie to właściwe – podejmujące problem nierówności czy odmienności w optyce naszych dwu społeczeństw.

Całość zebrana została w pięciu kręgach tematycznych: „Z historii sąsiedztwa”; „Historia i pamięć”; „Kultura a tożsamość – miejsca nieprzekładalne”; „Społeczeństwo i życie codzienne”; „Polityka i gospodarka”. Ponad 60 haseł tematycznych tego tomu napisało kilkudziesięciu autorów, wśród których znajdują się pierwszoplanowe postaci polskiej i niemieckiej humanistyki. Narracja tej książki jest problemowa, a jej układ oraz przystępność formy poszczególnych artykułów stanowi o ich wyjątkowej przydatności również dla czytelnika nie będącego specjalistą stosunków polsko-niemieckich.

[Wydawnictwo Poznańskie, 2008]