Dodany: 30.09.2017 11:46|Autor:

„Tożsamość, prawdziwe imię człowieka” to medytacja o ludzkiej egzystencji. Opis jednego dnia z życia młodzieńca o imieniu Adam i jego niezwykłej wędrówki. Bohater, przemierzając okolicę od świtu aż do zmierzchu, poświęcił czas na poszukiwanie swej zagubionej tożsamości i odpowiedzi na nurtujące go pytania. Szczególnie zainteresowało Adama to, kim jest człowiek i jaki sens oraz cel ma ludzkie życie. Te i inne pytania zadał napotkanym na swojej drodze ludziom, m.in. kupcowi, uczonemu, studentowi, matce i nauczycielce oraz księdzu, którzy udzielili mu rozmaitych odpowiedzi.

Serdecznie zapraszamy do odbycia tej niezwykłej wędrówki razem z Adamem.

„»Kim jest człowiek?«

Wielu z nas to pytanie wydaje się oczywiste. Jesteśmy niemalże pewni, iż doskonale wiemy, kim jest człowiek i kim my jesteśmy jako ludzie. Wszystko wydaje się proste, banalne, dopóki nie zostaniemy zapytani o to wprost. Pełni zdziwienia, czujemy się wówczas bezsilni, usiłując odpowiedzieć w sposób jasny i wyraźny. Wielu ludzi stara się wytłumaczyć tę kwestię sobie lub komuś, kto być może niecierpliwie czeka na wyczerpującą odpowiedź.

[…]

Wielu z nas chwali się: »Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce« (Terencjusz), jednak w głębi duszy zdajemy sobie sprawę z tego, że stale będąc w gąszczu definicji i ujęć człowieka, nie jesteśmy w stanie powiedzieć czegoś znaczącego i sensownego o sobie samym. Pojawia się wówczas problem. Polega on na tym, by bez żadnych wątpliwości móc szczerze odpowiedzieć – przynajmniej sobie samemu przed lustrem – »Kimże jestem?«”.

Andrzej Sochaj (urodzony w 1977 roku w Szczecinku, woj. zachodniopomorskie) – teolog, filozof, pisarz, poeta, publicysta, działacz społeczny. W latach 1997–2004 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2008 roku studia podyplomowe z filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest katechetą w Zespole Szkół nr 5 w Szczecinku, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i szczecineckiego klubu poetyckiego OPAL oraz autorem książki „Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i jego poprzedników. Podobieństwa i różnice” (2008).

[Novae Res, 2011]