Dodany: 14.06.2010 14:49|Autor:

Książka: Córka alchemika
McMahon Katharine
Notę wprowadził(a): Gitka

Dwór w Selden spowijają mroczne sekrety. Mieszka w nim Emilie, osierocona przez matkę piękna i niesamowicie inteligentna dziewczyna. Żyje w izolacji od świata za sprawą wychowującego ją ojca, Johna Seldena, ucznia Isaaca Newtona, który chce z niej uczynić wybitnego alchemika i filozofa.

Wiosną roku 1725, kiedy Emilie kończy osiemnaście lat, jej ojciec podejmuje wraz z nią najśmielsze jak dotąd wyzwanie - próbę tchnięcia życia w nieożywioną materię. Ich plany krzyżuje pojawienie się dwóch nieznajomych. Emilie, która wpada w sidła namiętnej miłości, podejmuje brzemienne w skutki decyzje, po raz pierwszy słuchając głosu serca zamiast rozumu.

Zrywa więź z ojcem i wyjeżdża do Londynu. Wbrew temu, czego się spodziewała, doskwiera jej tam jeszcze większa samotność, którą potęgują jej wybujała inteligencja i niezwykłe wykształcenie. Emilie odkrywa, że musi się jeszcze wiele nauczyć - o ciemnych stronach ludzkiej natury i skomplikowanej przeszłości własnej rodziny. Tak rozpoczyna się jej dramatyczna droga, wiodąca ją do oświecenia...

"McMahon pisze poważnie i niezwykle sprawnie, błyskotliwie ukazując różnicę między wiedzą naukową a wiedzą emocjonalną. Temat jest znany, ale McMahon przedstawia go z dużą inteligencją".
"Daily Telegraph"

"Tym, co czyni »Córkę alchemika« czymś więcej niż tylko rutynową rozrywką, jest żywe przedstawienie przez McMahon zarówno świata przyrody, jak i zapachów, które przenikają się w oświeconej ciemności pracowni w Selden. Wierzymy w Emilie i zaczynamy ją kochać za wszystkie jej szaleństwa i za pasję, z którą doświadcza otaczającego ją świata".
Roz Kaveney, "The Independent"

"Emilie, z którą się utożsamiamy, jest pełna pasji i nowoczesna. Emilie, którą podziwiamy, jest racjonalna i mniej nowoczesna. Działa to świetnie, dając nam bardziej złożony portret Emilie, zachowując przy tym wrażenie niezwykłości tamtych czasów, ery, kiedy mężczyźni - i kobiety - rzucali wyzwanie Bogu".
"Dublin Evening Herald"

"Powieść wyróżnia się na tle wielu książek dzięki swej historycznej precyzji".
"New Books"

"McMahon tworzy jasną, zmysłową i błyskotliwą prozę... Emilie na pozór jest klasyczną bohaterką baśni, ma jednak głębię i jest coraz bardziej świadoma swojej inteligencji".
"Washington Post"

"Utrata dziewictwa, ucieczka z kochankiem, upokorzenie, wstrząsające odkrycia i kara - wszystko w odpowiednim momencie i wymiarze, ułożone tak, by nie tylko wciągnąć czytelnika do środka i wzbudzić w nim wielkie emocje, lecz także by pokazać ducha czasów, kiedy badaniami naukowymi parano się przede wszystkim dla zysku".
"Boston Globe"

"Ta bogata w historyczne szczegóły powieść zastawia na nas wszelkie możliwe sidła".
"New York Daily News"

[Insignis, 2010]