Dodany: 08.09.2017 17:16|Autor: Meszuge

Ameryka wstydliwie ukrywana

Udane, moim zdaniem, połączenie prawniczego thrillera, choć to określenie wydaje mi się mocno przesadne, i wielowątkowej powieści obyczajowej, jednak tej ostatniej jest w książce najwięcej – uprzedzam.

Rzecz dzieje się w niewielkim Clanton w stanie Missisipi, a więc na południu USA, w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Młody lekkoduch, Willie Traynor, któremu nie udało się skończyć studiów, podejmuje w Clanton pracę w bankrutującej lokalnej gazecie. Za pożyczone od babki pieniądze przejmuje gazetę; wkrótce okazuje się ona żyłą złota dzięki na bieżąco publikowanym relacjom dotyczącym brutalnego zabójstwa Rhody Kassellaw przez członka przestępczego klanu Padgittów.

Jednym z sędziów przysięgłych w procesie Danny’ego Padgitta jest czarnoskóra Callie Ruffin – wprawdzie segregacja rasowa zniesiona została kilka lat wcześniej, ale w praktyce wyglądało to bardzo różnie, zwłaszcza w południowych stanach.

Historia nie kończy się wraz ze skazaniem Danny’ego Padgitta na podwójne dożywocie, co w praktyce okazuje się dziewięcioma latami więzienia. Może właśnie dopiero w tym momencie rozkręca się na całego.