Dodany: 31.08.2017 22:51|Autor:

"Sekret Królewski. Polskie szaleństwo" to pierwsza część trzytomowej historii tajnych służb wywiadowczych we Francji w XVIII wieku. "Szalejący" na punkcie Polski Francuzi usiłują osadzić na naszym tronie młodego księcia de Conti, kuzyna Ludwika XV... Ta pasjonująca opowieść przypomina chwilami historyczne romanse Aleksandra Dumas. Równocześnie książka ukazuje szeroką panoramę dziejów Europy w I połowie XVIII w., zwłaszcza politykę Francji wobec Europy Wschodniej i starania o utrzymanie czy zdobycie decydującej pozycji wśród ówczesnych mocarstw.Dzieje Polski przedstawione są tu jako klucz do dziejów powszechnych - widziane oczyma Francuza mogą skłonić polskich historyków do polemiki z autorem w niektórych sprawach.
Poczynania "Sekretu Królewskiego" nasuwają pewne analogie z czasami nam bliższymi, o czym zresztą sam autor uprzedza we wstępie: "Można by łatwo wymienić kilku współczesnych, którzy byli odpowiednikami hrabiego de Brogile, Terciera czy kawalera d'Eon i których kariery potoczyły się torem identycznym jak kariery ich starszych kolegów".

[Czytelnik,Warszawa, 1997]