Dodany: 13.08.2017 10:30|Autor:

nota wydawcy


Monografia ukazuje regulację jawności zasobów rejestrowych i jej ograniczeń oraz możliwości racjonalnego wykorzystania interoperacyjności elektronicznych rejestrów publicznych. Uwzględniono w niej aktualne problemy wynikające z informatyzacji zasobów informacyjnych i stosowania środków komunikacji elektronicznej. Analizie poddano przepływ i wymianę danych między rejestrami, spełnianie przez rejestry i obsługujące je systemy teleinformatyczne minimalnych wymagań oraz zapewnianie zgodności z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Przedstawiono wpływ, jaki na jawność formalną rejestru, prywatność podmiotów podlegających wpisowi i bezpieczeństwo publiczne wywiera związane z informatyzacją znoszenie barier technicznych i organizacyjnych dostępu, a także nowe możliwości agregacji i analizy danych, pozyskiwania ich celem ponownego wykorzystywania oraz wykorzystania metod Big data.

Ze względu na mnogość rejestrów i aktów prawnych, na których podstawie są prowadzone, różnorodność celów rejestrów, funkcji przez nie pełnionych, gromadzonych danych i zasad dostępu do nich, a także uwzględniając odmienny stopień ich informatyzacji wśród prezentowanych rejestrów znalazły się zarówno rejestry sądowe, jak i administracyjne; zinformatyzowane i prowadzone w postaci papierowej; scentralizowane i zdecentralizowane; charakteryzujące się różnym zakresem realizacji zasady jawności formalnej, a także podlegające udostępnieniu on-line.

Monografia skierowana jest zarówno do prawników, administratywistów, jak i informatyków, osób zatrudnionych w podmiotach prowadzących rejestry publiczne, odpowiedzialnych za informatyzację zasobów, jak i użytkowników danych rejestrowych. Książka ta może być również wykorzystywana dla celów edukacyjnych.

[Wydawnictwo C.H. Beck, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 50
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: