Dodany: 20.07.2017 21:58|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Jestem Czerwonym Diabłem!

Manchester United: Diabelska biografia (White Jim)

Piłka nożna to dla mnie najpiękniejszy i najbardziej emocjonujący sport na świecie. Interesuję się nią od pamiętnych Mistrzostw Świata we Francji w 1998 roku, kiedy gospodarze wygrali z moją ulubioną Brazylią. Od tego też czasu piłka zagościła na trwale w moim życiu i oglądałem oraz - rzadziej - grałem, naprawdę wiele meczy. Fascynacja brazylijską drużyną kadrową przeniosła się na kluby, a właściwie jeden, do którego trafili najbardziej uwielbiani przeze mnie wtedy Brazylijczycy Ronaldo i Roberto Carlos. Oczywiście mowa o hiszpańskim gigancie Realu Madryt, który zawsze był, jest i do końca życia będzie w moim sercu i głowie na pierwszym miejscu, na dobre i na złe. Długo kibicowałem tylko im i nikomu innemu. Ale przyszedł czas, kiedy w moim życiu pojawiła się druga drużyna o cholernie mocnym charakterze i tradycji, która coraz mocniej oddziaływała na moje emocje i zacząłem jej niemal również mocno kibicować. To Manchester United, czyli jeden z najbardziej utytułowanych angielskich klubów, gigant na boiskach krajowych i światowych, ikona tego sportu i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, która ma miliony fanów rozmieszczonych na całej Ziemi. Do tej pory nie miałem okazji zapoznać się z żadną książką biograficzną na temat klubu, bo wiele faktów z przeszłości jest mi dość dobrze znanych. Ale niedawno pojawiła się świetna akcja marketingowa wydawnictwa, która promowała bardzo ciekawą książkę ulubionego przeze mnie klubu, więc za wszelką cenę musiałem ją mieć i przeczytać.

"Manchester United. Diabelska biografia" to książka napisana przez Jima White'a, dziennikarza i zagorzałego fana Czerwonych diabłów, który od dziecka związanych jest z Manchesterem, gdzie się wychował i uczył w jednej ze szkół, a futbol towarzyszył mu z trybuny Old Trafford. Pracował dla "The Independent" i "Guardiana", a teraz jest redaktorem "Daily Telegraph". Ma w swoim dorobku kilka książek o futbolu. Można więc zauważyć, że właściwy człowiek zabrał się za napisanie biografii angielskiego giganta, bo kto mógłby to zrobić lepiej, jeśli nie dziennikarz i fan klubu związany z nim niemal od zawsze. Warto jednak jednak podkreślić, że autor zachował się jako profesjonalista odkładając swoje silne uczucia do klubu i nie skupił się na samych superlatywach i pozytywnych momentach z historii klubu, ale przedstawiał wszystko od początku powstania klubu wraz ze wszystkimi wzlotami i upadkami, tragediami i triumfami, chwalebnymi i zawstydzającymi momentami z życia piłkarzy, trenerów, zarządców, działaczy strategicznych, marketingowych i wszystkich pozostałych ludzi związanych z klubem i jego historią. To sprawia, że lektura nie jest nużącą laurką, która wychwala cały klub wywołując odruch wymiotny z przesycenia, więc mogą po nią sięgnąć bez obaw nie tylko fani Czerwonych Diabłów, ale także fani innych klubów, piłki nożnej czy po prostu czytelnicy, których zainteresował bardzo rozpowszechniony na świecie wizerunek Manchesteru United.

White zaczyna od samego początku, czyli od powstania klubu, założonego w 1878 roku pod inną jeszcze wtedy nazwą Newton Heath, i systematycznie oraz wnikliwie przedstawia historię United do czasów obecnych. Poznamy pierwsze sukcesy i porażki, wielkości zarobków, zadłużenia i kredyty, warunki stadionowe i piłkarskie, marketingowe chwyty, kontrowersje, największych wrogów klubu ze strony piłkarzy, klubów i trenerów z Anglii i ze świata czy samych piłkarzy i całe zaplecze klubu. Przybliżone zostaną nam 'Dzieciaki' Matta Busby'ego (pierwszego z wielkich trenerów MU), wśród których najpopularniejsi i najlepsi byli Mark Jones, Eddie Colman, Duncan Edward czy złota trójca i pierwsze ikony tego klubu Law-Charlton-Best, a wiele lat potem pojawił się jeszcze lepszy skład Alexa Fergusona, najbardziej utytułowanego trenera diabłów, który miał w swoich szeregach między innymi Erica Cantonę, Ryana Giggsa, Petera Schmeichela, Edwina van der Sara, Paula Scholesa, Davida Beckhama, Roy'a Keane'a czy 'diabelskie trio R' w wykonaniu Ronaldo-Rooney-Ruud Nistelrooy. Poznamy mniej przyjemne chwile jak katastrofę w Monachium w 1958, kiedy zginęło aż ośmiu piłkarzy z wielkiego składu Busby'ego, spadek z ligi w 1974 roku, kontrowersyjne przejęcie klubu przez Amerykanina Malcolma Glazera, sporne kwestie trenerów z piłkarzami o finanse i zachowania na i poza boiskiem, kompletnie bezradnego Davida Moyesa, który przejął stery po Fergusonie i został dosłownie zmiażdżony przez oczekiwania wobec niego czy niesamowicie nudne i bezpłciowe mecze za czasów Van Gaala, których nawet najbardziej cierpliwi fani MU nie potrafili znieść. Ale zobaczymy też momenty najbardziej chwalebne, czyli długoletnią dominację w Anglii i Europie pod wodzą sir Alexa Fergusona, zdobyte dublety (mistrzostwo Premier League i FA Cup) czy największe osiągnięcie klubu The Treble, czyli potrójną koronę, gdzie do zwycięstwa ligi angielskiej i FA dołożyli jeszcze puchar Ligi Mistrzów pokonując w finale Bayern Monachium w jednym z najbardziej spektakularnych, emocjonujących i pamiętnych meczy w historii europejskich pucharów.

W "Diabelskiej biografii" mamy przedstawione wszystko to szczegółowo i wnikliwie, żeby bardzo dobrze poznać ten wielki klub i przekonać się, co przyczyniło się do tego, że stał się tak wielki, znany i szanowany. Bogata historia, która fascynuje i po jej przeczytaniu nie sposób się dziwić, że z badań przeprowadzonych w 2014 roku na prośbę działaczy klubu wyniknęło, że fanów United jest na całym świecie około 75 milionów. Osobiście uwielbiam angielską ligę i chyba nawet bardziej wolę ją od hiszpańskiej, mimo że Real Madryt jest w moim sercu na pierwszym miejscu. Uwielbiam ją, bo to najbardziej emocjonująca i nieprzewidywalna liga, której towarzyszy tak mnóstwo wszystkiego: emocji, kibiców, wydarzeń sportowych i medialnych. Tutaj mamy największe bogactwo transferowe, najwięcej inwestorów, firm bukmacherskich, dziennikarzy, miliony przeznaczane na transfery i przebudowy stadionów, ściąganie najsilniejszych i najlepszych piłkarzy i trenerów. Wszystko to dlatego, że tutaj jest zawsze ciągła walka na boisku, stres, pot, łzy, pełno kontuzji, mecze emocjonujące nie tylko między najlepszymi, ale też tych potencjalnych spadkowiczów, którzy potrafią napsuć krwi United, Chelsea czy Liverpoolowi. W angielskiej piłce nie ma klubów słabych, każdy może wygrać z każdym i w jednym sezonie być na szczycie, a w następnym na samym dole tabeli. Ta liga jest tak niesamowita, że tego nie da się opisać. Możesz patrzeć sobie na ligę włoską, niemiecką czy francuską, ale jeśli myślisz, że są emocjonujące to zobacz kilka meczy angielskiej, a przekonasz się, że tam jest prawdziwy futbol dla najtwardszych i najsilniejszych, gdzie już wielu trenerów, piłkarzy i działaczy poległo i odbiło się jak od ściany, bo nie było w stanie wytrzymać tego tempa i poziomu. Sięgając po książkę White'a można więc poznać nie tylko historię Manchesteru United, ale także historię angielskiej piłki i przekonać się, dlaczego tak fascynuje miliony kibiców na całym świecie. Zabrakło mi tutaj tylko nieco więcej fotografii, żeby biografia była bardziej barwna i pokazała wizualne różnice sprzed lat w konfrontacji z czasami obecnymi. Ale to już mniej istotny szczegół.

Ta książka jest wyjątkowa z jeszcze dwóch powodów, o których wspomniałem lakonicznie na wstępie. Akcji marketingowej i jakości wydania, która w przypadku wydawnictwa Sine Qua Non akurat zawsze mi się podobała i nie miałem absolutnie nigdy żadnego zarzutu pod kątem ich książek. Twarda okładka, piękna grafika nawiązująca zawsze wyraźnie do treści książki, dobry papier, odpowiednia czcionka i akapity, bardzo dobra korekta i tłumaczenie. To w zasadzie normalne u nich. Ale wydawnictwu zdarza się robić też czasem do tego ciekawe akcje związane z wydawaniem swoich książek. Akcje, które nie tylko podkręcają marketing, ale także jeszcze – a jednak można – bardziej podwyższają tą jakość i zainteresowanie. Akcja w przypadku tej książki miała na celu „wspólne wydanie” jej z kibicami, na zasadzie zgłoszenia się przez fanów Czerwonych Diabłów podając swoje imię, nazwisko i miasto, które zostaną umieszczone na książce. Tak! Każdy, kto tylko się zgłosił miał okazję pojawić się w tej książce i być częścią niej. Byłem szalenie ciekaw jak to wyjdzie, a jako że jestem fanem MU byłem mega podjarany tą akcją i cholernie nie mogłem doczekać się jej efektu. A ten jest piorunujący! Na zdjęciach w księgarniach tego nie widać, ale po wzięciu książki do ręki można zauważyć, że ta czerwono-żółta okładka składa się umieszczonych na niej osób, które zgłosiły się do akcji. Imiona, nazwiska i miasta widnieją na zewnętrznej i wewnętrznej części okładki oraz w środku książki na kilku stronach. Pierwsze co zrobiłem, jak do mnie przyszła, to zacząłem szukać swojego nazwiska, które znalazło się w środku książki i znalazł je mój ojciec – śmiałem się z tego, że wiedziałem, że tak będzie, bo sam szukałem przez jakieś 20 minut aż mnie rozbolały oczy, więc tata przejął książkę ode mnie i zaczął szukać tam, gdzie ja skończyłem… i znalazł! Możecie sobie zobaczyć mnie w książce, jak ją kupicie. Jestem częścią „diabelskiej biografii” mojego ulubionego klubu i jestem mega szczęśliwy z tego powodu! SQN chylę czoła i wielkie dzięki! ;)

Sięgając po książkę „Manchester United. Diabelska biografia” Jima White'a zostaniecie zabrani w niesamowitą podróż przedstawiającą historię jednego z największych i najbardziej utytułowanych klubów w Anglii i na świecie, gdzie poczytacie o przebojowości, odwadze, nieustępliwości, wielkiej determinacji i ambicjach, wrogach z zewnątrz i wewnątrz klubu, gierkach psychologicznych, kłótniach i wojnach między menedżerami i zawodnikami, wzlotach, upadkach, tragediach, triumfach, kontrowersjach, najwspanialszych piłkarzach i trenerach, i wielu niesamowitych chwilach, które zapisały się na zawsze w bogatej historii klubu z Old Trafford i całego futbolu. Książka obowiązkowa dla każdego fana Czerwonych diabłów. A dla całej reszty fanów ligi angielskiej i tego fascynującego sportu możliwość lepszego poznania wielkiego Manchesteru United.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2017/07/manchester-united-diabelska-biografia.html