Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Stacja Literatura 22: „Mecenat dla literatury”

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-06-16 15:00

Mecenat dla LiteraturyW ramach Stacji Literatura (8-9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się Mecenat dla literatury.

Realizatorzy wydarzeń literackich coraz częściej mówią o kłopotach ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców.

W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z całej Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty.

O swoich doświadczeniach opowiedzą fundatorzy i dyrektorzy fundacji, koordynatorzy projektów oraz przedstawiciele Miast Literatury UNESCO. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co należy zmienić, by zaradzić najważniejszym problemom, z jakimi borykają się dzisiaj organizatorzy, poszukamy również nowych pomysłów na finansowanie działań literackich.

Zaplanowano dwie debaty, które zainaugurują dwa kolejne festiwalowe dni.

W pierwszej z nich, „Projekt literatura”, udział wezmą: Urszula Chwalba, koordynatorka Miasta Literatury Kraków, Vera Michalski-Hoffmann, fundatorka fundacji im. Jana Michalskiego, oraz Maja Pflüger, wicedyrektorka Fundacji im. Roberta Boscha.

Uczestnikami drugiej – „Pomysł na literaturę” – będą: dyrektor programowy z Literarisches Colloquium Berlin Thorsten Dönges, dyrektor programowy z SabirFest Biagio Guerra oraz dyrektor programowy z Highlight Arts Ryan Van Winkle. Obie dyskusje poprowadzi Zofia Król – redaktor naczelna magazynu „Dwutygodnik”.

Punktem wyjścia każdej z rozmów będą ankieta przeprowadzona wśród kilkudziesięciu literackich menadżerów z całego świata oraz odpowiedzi zaproszonych gości na pytania opracowane przez Artura Bursztę, które publikowane są w biBLiotece na stronach internetowych Biura Literackiego.

*

Źródło: materiały prasowe

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz